iRedAdmin-Pro - en to sv_SE translation catalogue (816 entries)

en: %d admin(s) found.
sv_SE: %d admin(er) hittades.

en: %d domain(s) found.
sv_SE: %d domän(er) hittade.

en: %d in total.
sv_SE: %d totalt.

en: %d mail alias(es) found.
sv_SE: %d e-postalias hittades.

en: %d mailing list(s) found.
sv_SE: %d e-postlista hittades.

en: %d of %d in total.
sv_SE: %d av %d totalt.

en: %d user(s) found.
sv_SE: %d användare hittade.

en: %d users sent emails without secure connection in last %d hours.
sv_SE: %d användare skickade e-post utan säker anslutning under de senaste %d timmarna.

en: %s account(s) exist.
sv_SE: %s konto(n) finns.

en: %s days, %s hours, %s minutes.
sv_SE: %s dagar, %s timmar, %s minuter.

en: (%d messages, %s.)
sv_SE: (%d meddelanden, %s.)

en: (%d%% full, %d messages, %s.)
sv_SE: (%d%% full, %d meddelanden, %s.)

en: (Mailbox is empty.)
sv_SE: (Brevlådan är tom.)

en: 1 Day
sv_SE: 1 dag

en: 1 Hour
sv_SE: 1 timme

en: 1 Minute
sv_SE: 1 minut

en: About greylisting
sv_SE: Om greylisting

en: About mail logs
sv_SE: Om mailloggar

en: About quarantined mails
sv_SE: Om e-post i karantän

en: Accepting mails sent to this account on mail server
sv_SE: Accepterar mejl som skickas till detta konto på e-postservern

en: Access control
sv_SE: Åtkomstkontroll

en: According to our <a href='%s' target='_blank' rel='noopener'>license terms</a>, you have to purchase a new license to get the latest release if your license expired.
sv_SE: Enligt våra <a href=’%s’ target=’_blank’ rel=’noopener’> licensvillkor </a> måste du köpa en ny licens för att få den senaste versionen om din licens upphörde att gälla.

en: Account activities
sv_SE: Kontoaktiviteter

en: Account already exists, please choose another one.
sv_SE: Kontot finns redan, välj ett annat.

en: Account does not exist.
sv_SE: Kontot finns inte.

en: Account does not have specific spam policy yet, server-wide policy will be applied.
sv_SE: Kontot har ingen specifik skräppostpolicy ännu, serverövergripande policy kommer att tillämpas.

en: Account is active.
sv_SE: Kontoaktiviteter

en: Account is disabled.
sv_SE: Kontot är avaktiverat.

en: Account is domain admin
sv_SE: Kontot är domänadministratör

en: Account is global admin
sv_SE: Kontot är global admin

en: Account status
sv_SE: Kontotstatus

en: Account type
sv_SE: Kontottyp

en: Activate account
sv_SE: Aktivera konto

en: Active
sv_SE: Aktivera

en: Activities
sv_SE: Aktiviteter

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add (subscribable) mailing list
sv_SE: Lägg till (prenumerationsbar) e-postlista

en: Add account
sv_SE: Lägg till konto

en: Add admin
sv_SE: Lägg till admin

en: Add domain
sv_SE: Lägg till domän

en: Add mail alias
sv_SE: Lägg till e-postalias

en: Add mail alias under domain
sv_SE: Lägg till e-postalias under domän

en: Add mail user
sv_SE: Lägg till e-postanvändare

en: Add mail user under domain
sv_SE: Lägg till e-postanvändare under domän

en: Add mailing list
sv_SE: Lägg till e-postanvändare under domän

en: Add mailing list under domain
sv_SE: Lägg till e-postlista under domän

en: Add new members
sv_SE: Lägg till nya medlemmar

en: Add new moderators
sv_SE: Lägg till nya moderatorer

en: Add one
sv_SE: Lägg till en

en: Add one more?
sv_SE: Lägg till en till?

en: Add whitelist and blacklist
sv_SE: Lägg till vitlista och svartlista

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address format
sv_SE: Adressformat

en: Admin Log
sv_SE: Admin-logg

en: Admin created.
sv_SE: Admin skapad.

en: Admin login
sv_SE: Admin logga in

en: Admins under domain: %s
sv_SE: Admins under domän: %s

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Alias addresses must end with domain name: %s
sv_SE: Aliasadresser måste sluta med domännamn: %s

en: Alias addresses:
sv_SE: Alias-adresser:

en: Alias domains
sv_SE: Alias-domäner

en: Alias domains:
sv_SE: Alias-domäner:

en: Alias email addresses
sv_SE: Alias e-postadresser

en: Aliases
sv_SE: Alias

en: Aliases under domain: %s.
sv_SE: Alias under domän: %s.

en: All accounts
sv_SE: Alla konton

en: All admins
sv_SE: Alla administratörer

en: All admins can only login from specified IP addresses or networks
sv_SE: Alla administratörer kan bara logga in från angivna IP-adresser eller nätverk

en: All domains
sv_SE: Alla domäner

en: All domains managed by this admin share the mailbox quota and limit of mail accounts.
sv_SE: Alla domäner som hanteras av den här administratören delar e-postkontokvoten och gränsen för e-postkonton.

en: All domains under your control.
sv_SE: Alla domäner under din kontroll.

en: All emails
sv_SE: Alla e-postmeddelanden

en: All sub-domains
sv_SE: Alla underdomäner

en: All users
sv_SE: Mailanvändare

en: Allocated
sv_SE: Tilldelad

en: Allow this admin to create new mail domains with up to
sv_SE: Tillåt denna administratör att skapa nya e-postdomäner med upp till

en: Allow this admin to mark other mail user as domain admin
sv_SE: Tillåt denna administratör att markera andra e-postanvändare som domänadministratör

en: Almost finished.
sv_SE: Nästan klar.

en: Already exceed max number of account limit (%d).
sv_SE: Överstiger redan maxantalet kontogräns (%d).

en: Already reaches account limit (mail aliases).
sv_SE: Uppnår redan kontogränsen (e-postalias).

en: Already reaches account limit (mail domains).
sv_SE: Uppnår redan kontogräns (e-postdomäner).

en: Already reaches account limit (mail users).
sv_SE: Har redan nått gränsen för kontot (e-postanvändare).

en: Already reaches account limit (mailbox quota).
sv_SE: Har redan nått gränsen för kontot (kvot för brevlåda).

en: Already reaches account limit (mailing lists).
sv_SE: Uppnår redan kontogränsen (e-postlistor).

en: Always insert X-Spam-* headers
sv_SE: Sätt alltid in X-Spam- * headers

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Assigned groups:
sv_SE: Tilldelade grupper:

en: At least %d characters.
sv_SE: Minst %d tecken.

en: At least %s characters.
sv_SE: Minst %s tecken.

en: At least one digit number
sv_SE: Minst ett siffror

en: At least one letter
sv_SE: Minst en bokstav

en: At least one special character:
sv_SE: Minst en speciell karaktär:

en: At least one uppercase letter
sv_SE: Minst en stor bokstav

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Auth Username
sv_SE: Auth användarnamn

en: Authenticated User
sv_SE: Autentiserad användare

en: Available quota:
sv_SE: Tillgänglig kvot:

en: Available: %d (Existing: %d, Max: %d.)
sv_SE: Tillgänglig: %d (Befintlig: %d, Max: %d.)

en: BCC incoming emails to other address
sv_SE: BCC inkommande e-post till annan adress

en: BCC outgoing emails to other address
sv_SE: BCC utgående e-post till annan adress

en: Backup
sv_SE: Säkerhetskopiering

en: Backup MX
sv_SE: Säkerhetskopiera MX

en: Bad Header
sv_SE: Dålig Header

en: Bad Mime
sv_SE: Dålig Mime

en: Bad-header checking
sv_SE: Bad-header kontroll

en: Banned IP Addresses
sv_SE: Förbjudna IP-adresser

en: Banned file type checking
sv_SE: Förbjuden filtypskontroll

en: Blacklisted recipients
sv_SE: Mottagare på svartlistan

en: Blacklisted senders
sv_SE: Avsändare på svartlistan

en: Blacklists
sv_SE: Svartlistor

en: Block or quarantine marked spam when score is >=
sv_SE: Blockera eller markera skräppost i karantän när poängen är> =

en: CIDR formatted range of IP addresses
sv_SE: CIDR-formaterat IP-adressintervall

en: Can not be longer than
sv_SE: Kan inte vara längre än

en: Can not be shorter than
sv_SE: Kan inte vara kortare än

en: Catch-all Addresses
sv_SE: Catch-all-adresser

en: Catch-all address may receive many spam emails.
sv_SE: Catch-all-adressen kan få många skräppostmeddelanden.

en: Change email address
sv_SE: Ändra e-postadress

en: Change email address to
sv_SE: Ändra e-postadress till

en: Change password
sv_SE: Byt lösenord

en: Choose Action
sv_SE: Välj åtgärd

en: Choose activity type
sv_SE: Välj aktivitetstyp

en: Clean
sv_SE: Rensa

en: Client Address
sv_SE: Klientadress

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Company/Organization Name
sv_SE: Företags / organisations namn

en: Confirm email has been sent to new members. Members will appear below after they confirmed the subscription.
sv_SE: Bekräfta att e-post har skickats till nya medlemmar. Medlemmar kommer att visas nedan efter att de har bekräftat prenumerationen.

en: Confirm new password
sv_SE: Bekräfta nytt lösenord

en: Contact webmaster
sv_SE: Kontakta webbansvarig

en: Content of disclaimer will be appended to outgoing emails.
sv_SE: Ansvarsfriskrivningens innehåll läggs till utgående e-post.

en: Country
sv_SE: Land

en: Create a TXT type DNS record of the domain name, use the verify code as its value
sv_SE: Skapa en TXT-typ av DNS-post för domännamnet, använd verifieringskoden som värde

en: Create a text file under top directory of your web site, both file name and file content must be same as verify code
sv_SE: Skapa en textfil under den översta katalogen på din webbplats, både filnamn och filinnehåll måste vara samma som verifieringskod

en: Create new mail domains with up to
sv_SE: Skapa nya e-postdomäner med upp till

en: Cumulative size of all inbound emails
sv_SE: Kumulativ storlek på alla inkommande e-postmeddelanden

en: Cumulative size of all outbound emails
sv_SE: Kumulativ storlek på alla utgående e-postmeddelanden

en: Current password is incorrect.
sv_SE: Nuvarande lösenord är felaktigt.

en: Custom:
sv_SE: Anpassad:

en: Customize mail filter rule
sv_SE: Anpassa e-postfilterregeln

en: Customize mail filter rule over TLS/SSL
sv_SE: Anpassa e-postfilterregeln över TLS / SSL

en: DISABLED
sv_SE: INAKTIVERAD

en: DNS query result should contain the verify code:
sv_SE: DNS-frågeresultatet bör innehålla verifieringskoden:

en: Data Clean Up
sv_SE: Upprensning av data

en: Date
sv_SE: Datum

en: Days
sv_SE: Dagar

en: Default bcc address for incoming emails for new user
sv_SE: Standard bcc-adress för inkommande e-postmeddelanden för ny användare

en: Default bcc address for outgoing emails for new user
sv_SE: Standard bcc-adress för utgående e-post för ny användare

en: Default is %s.
sv_SE: Standard är %s.

en: Default language for new user
sv_SE: Standardspråk för ny användare

en: Default mail alias(es) of new user
sv_SE: Standard e-postalias för den nya användaren

en: Default mailbox folder
sv_SE: Standardmapp för brevlåda

en: Default mailbox format
sv_SE: Standardformat för brevlåda

en: Default mailing list(s) of new user
sv_SE: Standard e-postlista för den nya användaren

en: Default quota of new user
sv_SE: Standardkvot för ny användare

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete account
sv_SE: Ta bort konto

en: Delete all in database
sv_SE: Ta bort allt i databasen

en: Delete and archive
sv_SE: Radera och arkivera

en: Delete mailboxes
sv_SE: Ta bort brevlådor

en: Delete policy and use default settings
sv_SE: Ta bort policy och använd standardinställningar

en: Delete selected
sv_SE: Radera valda

en: Delete selected log
sv_SE: Radera vald logg

en: Delete selected, and blacklist entire recipient domain(s)
sv_SE: Ta bort markerade och svartlista hela mottagardomän(er)

en: Delete selected, and blacklist entire sender domain(s)
sv_SE: Ta bort markerade och svartlista hela avsändardomän(er)

en: Delete selected, and blacklist recipient domain(s) and all sub-domains
sv_SE: Ta bort markerade mottagardomän (er) och alla underdomäner

en: Delete selected, and blacklist recipient(s)
sv_SE: Ta bort valda mottagare och svarta listor

en: Delete selected, and blacklist sender domain(s) and all its sub-domains
sv_SE: Ta bort valda avsändardomän (er) och svarta listor och alla dess underdomäner

en: Delete selected, and blacklist sender domain(s) and all sub-domains
sv_SE: Ta bort markerade avsändardomän(er) och alla underdomäner

en: Delete selected, and blacklist sender(s)
sv_SE: Ta bort valda avsändare och svarta listor

en: Delete selected, and whitelist entire recipient domain(s)
sv_SE: Ta bort markerade och vitlista hela mottagardomän(er)

en: Delete selected, and whitelist entire sender domain(s)
sv_SE: Ta bort markerade och vitlista hela avsändardomänerna

en: Delete selected, and whitelist recipient domain(s) and all sub-domains
sv_SE: Ta bort markerade och vitlista mottagardomän(er) och alla underdomäner

en: Delete selected, and whitelist recipient(s)
sv_SE: Ta bort valda och vitlista mottagare

en: Delete selected, and whitelist sender domain(s) and all sub-domains
sv_SE: Ta bort markerade och vitlista avsändardomän (er) och alla underdomäner

en: Delete selected, and whitelist sender(s)
sv_SE: Ta bort markerade och vitlista avsändare

en: Delete without archiving
sv_SE: Ta bort utan att arkivera

en: Delivery Attempts
sv_SE: Leveransförsök

en: Directory of mailbox storage
sv_SE: Katalog över lagring av brevlådan

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disable account
sv_SE: Inaktivera konto

en: Disable greylisting service
sv_SE: Inaktivera greylistings-tjänst

en: Disable subscription and unsubscription via email (existing subscribers are still able to send to list)
sv_SE: Inaktivera prenumeration och avbeställning via e-post (befintliga prenumeranter kan fortfarande skicka till listan)

en: Disable subscription but allow unsubscription via email
sv_SE: Inaktivera prenumeration men tillåta prenumeration via e-post

en: Disable subscription confirm
sv_SE: Inaktivera prenumerationsbekräftelse

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabled accounts
sv_SE: Inaktiverade konton

en: Disabled domain profiles
sv_SE: Inaktiverade domänprofiler

en: Disabled domains
sv_SE: Inaktiverade domäner

en: Disabled mail services
sv_SE: Inaktiverade posttjänster

en: Disabled self-service preferences
sv_SE: Inaktiverade självbetjäningspreferenser

en: Disabled user profiles
sv_SE: Inaktiverade användarprofiler

en: Disabling service will be applied to newly created mail user by default. If you want to update existing mail users, please toggle on checkbox below.
sv_SE: Inaktiverande tjänst tillämpas på nyskapad e-postanvändare som standard. Om du vill uppdatera befintliga e-postanvändare, välj kryssrutan nedan.

en: Disallow to manage quarantined mails
sv_SE: Tillåt inte att hantera e-post i karantän

en: Disallow to view log of inbound/outbound mails
sv_SE: Tillåt inte att visa logg över inkommande / utgående mejl

en: Disclaimer
sv_SE: Ansvarsfriskrivning

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Do not apply greylisting on emails sent from domains listed below
sv_SE: Använd inte greylisting på e-postmeddelanden som skickas från domäner som anges nedan

en: Do not apply greylisting on listed senders
sv_SE: Använd inte greylisting på listade avsändare

en: Do not archive received emails
sv_SE: Arkivera inte mottagna e-postmeddelanden

en: Do not notify sender when posting to a moderator-only mailing list was denied
sv_SE: Inte meddela avsändaren när annons till en moderator endast sändlista nekades

en: Do not notify sender when posting to a subscriber-only mailing list was denied
sv_SE: Inte meddela avsändaren när annons till en moderator endast sändlista nekades

en: Do not notify sender when posting was denied due to exceed max message size
sv_SE: Meddela inte avsändaren när postningen nekades på grund av att den överstiger max meddelandestorlek

en: Do not notify subscription requestor when subscription is under moderated
sv_SE: Meddela inte prenumerationsbegäraren när prenumerationen är under modererad

en: Do not send a copy to sender
sv_SE: Skicka inte en kopia till avsändaren

en: Domain
sv_SE: Domän

en: Domain Admins
sv_SE: Domänadministratörer

en: Domain Name
sv_SE: Domän namn

en: Domain activities
sv_SE: Domänaktiviteter

en: Domain admin
sv_SE: Domänadministratör

en: Domain admin cannot assign more than max quota to a mail user.
sv_SE: Domänadministratören kan inte tilldela en e-postanvändare mer än maxkvot.

en: Domain already exists. Please check both primary or alias domains.
sv_SE: Domän finns redan. Kontrollera både primära domäner eller aliasdomäner.

en: Domain and its sub-domains
sv_SE: Domän och dess underdomäner

en: Domain created.
sv_SE: Domän skapad.

en: Domain is active, but marked as backup MX.
sv_SE: Domänen är aktiv men markerad som backup MX.

en: Domain is active, but relay to other host
sv_SE: Domänen är aktiv, men vidarebefordrar till annan värd

en: Domain is active.
sv_SE: Licensen är aktiv

en: Domain is disabled.
sv_SE: Domänen är inaktiverad.

en: Domain name is empty.
sv_SE: Domännamnet är tomt.

en: Domain name or mail address
sv_SE: Domännamn eller e-postadress

en: Domain name or username is missed.
sv_SE: Domännamn eller användarnamn saknas.

en: Domain ownership verification
sv_SE: Verifiering av domänägande

en: Domain ownership verification is recommended if you can not fully trust this admin, because if domains like gmail.com, hotmail.com were added locally, all emails sent to gmail.com/hotmail.com will be delivered locally on your server instead of the real Gmail/Hotmail servers.
sv_SE: Verifiering av domänägande rekommenderas om du inte helt kan lita på den här administratören, för om domäner som gmail.com, hotmail.com läggs till lokalt kommer alla e-postmeddelanden som skickas till gmail.com/hotmail.com att levereras lokalt på din server istället för riktiga Gmail / Hotmail-servrar.

en: Domain quota size
sv_SE: Storlek på domänkvot

en: Domain quota size exceeded. Please contact your administrator or service provider to increase it.
sv_SE: Domänkvotstorleken har överskridits. Kontakta din administratör eller tjänsteleverantör för att öka den.

en: Domains
sv_SE: Domäner

en: Domains and Accounts
sv_SE: Domäner och konton

en: Dump disclaimer automatically
sv_SE: Dumpa ansvarsfriskrivning automatiskt

en: Dunno
sv_SE: Vet inte

en: Edit account profile
sv_SE: Redigera konto profil

en: Edit domain profile
sv_SE: Redigera domänprofil

en: Edit quota setting
sv_SE: Redigera kvotinställningen

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email address of alias account must end with domain name(s): %s.
sv_SE: E-postadressen till alias-kontot måste sluta med domännamn: %s.

en: Email address or domain names
sv_SE: E-postadress eller domännamn

en: Email address was changed.
sv_SE: E-postadressen ändrades.

en: Email addresses of alias accounts
sv_SE: E-postadresser till alias-konton

en: Email addresses of the mailing list moderators which need to be contacted when there is some email under moderated. If empty, mailing list owners will be used instead.
sv_SE: E-postadresserna till adresslistans moderatorer som måste kontaktas när det finns någon e-post under modererad. Om det är tomt används adresslistans ägare istället.

en: Email addresses of the mailing list moderators which need to be contacted when there is someone subscribing to the list and under moderated. If empty, mailing list moderators will be used instead.
sv_SE: E-postadresser till adresslistans moderatorer som behöver kontaktas när det finns någon som prenumererar på listan och under modererad. Om det är tomt, används moderator för e-postlista istället.

en: Email addresses of the mailing list owners which need to be contacted via email %s, either by the system or by end users.
sv_SE: E-postadresser till e-postlistans ägare som måste kontaktas via e-post %s, antingen av systemet eller av slutanvändarna.

en: Emails
sv_SE: E-postmeddelanden

en: Emails delivered to non-exist mail accounts will be forwarded to catch-all address(es).
sv_SE: E-postmeddelanden som levereras till e-postkonton som inte finns kommer att vidarebefordras till alla adresser.

en: Emails sent to <em><strong>user@[ALIAS_DOMAIN]</strong></em> will be delivered to <em><strong>user@%s</strong></em>.
sv_SE: E-postmeddelanden som skickas till <em> <strong> användaren@[ALIAS_DOMAIN] </ strong> </em> kommer att skickas till <em> <strong> användaren@%s</ </strong> </em>.

en: Emails sent to alias addresses will be delivered to %s.
sv_SE: E-postmeddelanden som skickas till aliasadresser kommer att levereras till %s.

en: Empty address is not allowed.
sv_SE: Tom adress är inte tillåten.

en: Empty password is not allowed.
sv_SE: Tomt lösenord är inte tillåtet.

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable alias account
sv_SE: Aktivera alias-konto

en: Enable bad-header checking
sv_SE: Aktivera kontroll av bad-header

en: Enable banned file type checking
sv_SE: Aktivera kontroll av förbjuden filtyp

en: Enable domain alias
sv_SE: Aktivera domänalias

en: Enable greylisting service
sv_SE: Aktivera greylisting-tjänst

en: Enable mail forwarding
sv_SE: Aktivera vidarebefordran av e-post

en: Enable newsletter-style mailing list
sv_SE: Aktivera e-postlista i nyhetsbrevstil

en: Enable selected domain without verification
sv_SE: Aktivera vald domän utan verifiering

en: Enable spam checking
sv_SE: Aktivera skräppostkontroll

en: Enable subscription and unsubscription from website
sv_SE: Aktivera prenumeration och avregistrering från webbplatsen

en: Enable this account
sv_SE: Aktivera det här kontot

en: Enable this domain
sv_SE: Aktivera den här domänen

en: Enable virus checking
sv_SE: Aktivera viruskontroll

en: Enabled Services
sv_SE: Aktiverade tjänster

en: Encryption Protocol
sv_SE: Krypteringsprotokoll

en: Entire domain
sv_SE: Hela domänen

en: Envelope Sender
sv_SE: Envelope-avsändare

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error while checking new version of iRedAdmin-Pro:
sv_SE: Fel vid kontroll av ny version av iRedAdmin-Pro:

en: Error while getting license info:
sv_SE: Fel vid hämtning av licensinformation:

en: Error, you entered an invalid email address.
sv_SE: Fel, du har angett en ogiltig e-postadress.

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Events
sv_SE: Evenemang

en: Everyone can send mail to this address
sv_SE: Alla kan skicka e-post till den här adressen

en: Exceeded domain account limit. Please contact your administrator or service provider to increase it.
sv_SE: Gränsen för domänkontot överskred. Kontakta din administratör eller tjänsteleverantör för att öka den.

en: Exceeded:
sv_SE: Överskred:

en: Expire
sv_SE: Upphör

en: Expire date
sv_SE: Förfallodatum

en: Expired
sv_SE: Upphört

en: Export accounts
sv_SE: Exportera konton

en: Export all managed accounts
sv_SE: Exportera alla hanterade konton

en: Export statistics of admins
sv_SE: Exportera statistik för administratörer

en: External Members
sv_SE: Externa medlemmar

en: External moderators
sv_SE: Externa moderatorer

en: Fetching mails via IMAP
sv_SE: Hämtning av e-post via IMAP

en: Fetching mails via IMAP over TLS/SSL
sv_SE: Hämtar mejl via IMAP via TLS / SSL

en: Fetching mails via POP3
sv_SE: Hämtar mejl via POP3

en: Fetching mails via POP3 over TLS/SSL
sv_SE: Hämtar mejl via POP3 via TLS / SSL

en: Filter accounts by first character in email addresses
sv_SE: Filtrera konton efter första tecken i e-postadresser

en: Filter domains by first character in mail domain name
sv_SE: Filtrera domäner efter första tecken i e-postdomännamnet

en: First Attempt
sv_SE: Första försöket

en: First Page
sv_SE: Första sidan

en: First name
sv_SE: Förnamn

en: Footer text (HTML format)
sv_SE: Sidfotstext (HTML-format)

en: Footer text (plain text format)
sv_SE: Sidfotstext (klartextformat)

en: For Inbound Mails
sv_SE: För inkommande e-post

en: For Outbound Mails
sv_SE: För utgående e-post

en: For advanced settings and further information please see
sv_SE: För avancerade inställningar och ytterligare information, se

en: Forward mails to address
sv_SE: Vidarebefordra mejl till adress

en: Forwarding
sv_SE: Vidarebefordra

en: Forwarding addresses (saved a copy in mailbox)
sv_SE: Vidarebefordra adresser (sparade en kopia i brevlådan)

en: Forwarding addresses (without saving a copy in mailbox)
sv_SE: Vidarebefordra adresser (utan att spara en kopia i brevlådan)

en: Full name
sv_SE: Fullständigt namn

en: General
sv_SE: Allmän

en: Get a newsletter signup form
sv_SE: Få ett nyhetsbrevs registreringsformulär

en: Global Spam Policy
sv_SE: Global skräppostpolicy

en: Global admin can only login from specified IP addresses or networks
sv_SE: Global admin kan endast logga in från angivna IP-adresser eller nätverk

en: Grant admin
sv_SE: Bevilja admin

en: Greylisted
sv_SE: Greylistad

en: Greylisting
sv_SE: Greylista

en: Greylisting helps block out huge amounts of spam, not recommended to turn it off.
sv_SE: Greylisting hjälper till att blockera stora mängder skräppost, rekommenderas inte att stänga av det.

en: Greylisting is a method of defending your email users against spam. A mail transfer agent (MTA, e.g. Postfix) using greylisting will temporarily reject any email from a sender it does not recognize. If the mail is legitimate the originating server will, after a delay, try again and, if sufficient time has elapsed (usually 7 to 30 minutes), the email will be accepted.
sv_SE: Greylisting är en metod för att försvara dina e-postanvändare mot skräppost. En e-postöverföringsagent (MTA, t.ex. Postfix) som använder grålista kommer tillfälligt att avvisa e-post från en avsändare som den inte känner igen. Om e-postmeddelandet är legitimt kommer den ursprungliga servern efter en försening att försöka igen och om tillräcklig tid har gått (vanligtvis 7 till 30 minuter) kommer e-postmeddelandet att accepteras.

en: Greylisting service
sv_SE: Greylistings-tjänst

en: Greylisting service for this domain
sv_SE: Greylisting-tjänst för den här domänen

en: Greylisting service for this user
sv_SE: Greylisting-tjänst för den här användaren

en: Greylisting settings have been updated.
sv_SE: Greylisting-inställningar har uppdaterats.

en: Hostname
sv_SE: Värdnamn

en: IMAP Login:
sv_SE: IMAP inloggning:

en: IP Address
sv_SE: IP-adress

en: IP CIDR Network
sv_SE: IP CIDR Nätverk

en: If many clean mails were marked as spam, please slightly increase the score.
sv_SE: Om många rena e-postmeddelanden har markerats som skräppost, vänligen öka poängen något.

en: If many spam message were not classified, please slightly decrease the score.
sv_SE: Om många skräppostmeddelanden inte klassificerades ska du minska poängen något.

en: If you prefer redirecting user to a subscription page, this is the url of subscription page.
sv_SE: Om du föredrar att omdirigera användare till en prenumerationssida är detta webbadressen till prenumerationssidan.

en: Increase it now?
sv_SE: Öka det nu?

en: Inherit from account which has lower priority
sv_SE: Ärva från konto som har lägre prioritet

en: Inherit global setting
sv_SE: Ärva globala inställningar

en: Inherit per-domain throttle setting
sv_SE: Ärva throttle-inställning per domän

en: Input mail addresses of either internal or external members below, multiple addresses must be separated by comma, space or new line.
sv_SE: Ange e-postadresser till antingen interna eller externa medlemmar nedan, flera adresser måste separeras med komma, mellanslag eller ny rad.

en: Input mail addresses of either internal or external moderators below, multiple addresses must be separated by comma, space or new line.
sv_SE: Ange e-postadresser till antingen interna eller externa moderatorer nedan, flera adresser måste separeras med komma, mellanslag eller ny rad.

en: Internal Members
sv_SE: Interna medlemmar

en: Internal Moderators
sv_SE: Interna moderatorer

en: Internal server error, please contact server admin to fix it.
sv_SE: Internt serverfel, kontakta serveradministratören för att åtgärda det.

en: Invalid account.
sv_SE: Ogiltigt konto.

en: Invalid action.
sv_SE: Ogiltig åtgärd.

en: Invalid domain name or mail address.
sv_SE: Ogiltigt domännamn eller e-postadress.

en: Invalid domain name.
sv_SE: Ogiltigt domännamn.

en: Invalid email addresses will be silently discarded.
sv_SE: Ogiltiga e-postadresser kasseras tyst.

en: Invalid mail address.
sv_SE: Ogiltig e-postadress.

en: Invalid product id.
sv_SE: Ogiltigt produkt-id.

en: Invalid request data.
sv_SE: Ogiltig begärd data.

en: Is a global admin.
sv_SE: Är en global admin.

en: It affects newly created mailboxes, not existing ones.
sv_SE: Det påverkar nyskapade postlådor, inte befintliga.

en: It's better create a subscribable mailing list instead, so that you can restrict the mail posting and delivery.
sv_SE: Det är bättre att skapa en prenumerationslista istället, så att du kan begränsa postning och leverans av e-post.

en: It's better create a subscribable mailing list, so that you can restrict the mail posting and delivery.
sv_SE: Det är bättre att skapa en e-postlista som kan prenumereras, så att du kan begränsa postning och leverans av e-post.

en: It's strongly recommended to use IP address of backup MX server instead of domain name to avoid potential looping.
sv_SE: Det rekommenderas starkt att använda IP-adressen för MX-reservbackupen istället för domännamnet för att undvika potentiell looping.

en: Job Title
sv_SE: Jobbtitel

en: Keep mailbox for %d days
sv_SE: Spara brevlådan i %d dagar

en: Keep mailbox for %d months
sv_SE: Spara brevlådan i %d månader

en: Keep mailbox for %d weeks
sv_SE: Spara brevlådan i %d veckor

en: Keep mailbox for %d years
sv_SE: Spara brevlådan i %d år

en: Keep mailbox for 1 day
sv_SE: Spara brevlådan i en dag

en: Keep mailbox for 1 month
sv_SE: Spara brevlådan i en månad

en: Keep mailbox for 1 week
sv_SE: Spara brevlådan i en vecka

en: Keep mailbox for 1 year
sv_SE: Förvara brevlådan i 1 år

en: Keep mailbox forever
sv_SE: Behåll brevlådan för alltid

en: Keyword
sv_SE: Nyckelord

en: Kind
sv_SE: Sort

en: Last Email Delivery
sv_SE: Postleverans

en: Last Login
sv_SE: Senast inloggad

en: Last Login:
sv_SE: Senast inloggad:

en: Last Logins
sv_SE: Senast inloggad

en: Last Page
sv_SE: Sista sidan

en: Last name
sv_SE: Efternamn

en: Last verify status
sv_SE: Senaste verifieringsstatus

en: Last verify time
sv_SE: Tid för senaste verifiering

en: Latest version
sv_SE: Senaste versionen

en: Leave it empty to use <a href='%s'>domain setting</a>.
sv_SE: Lämna det tomt för att använda <a href=’%s’> domäninställning </a>.

en: Leave it empty to use max value.
sv_SE: Lämna det tomt för att använda maxvärdet.

en: Leave it empty to use server-wide default setting.
sv_SE: Lämna det tomt för att använda serverinställningen som standard.

en: License
sv_SE: Licens

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: License is active
sv_SE: Licensen är aktiv

en: License owner(s)
sv_SE: Licensägare

en: License status
sv_SE: Licensstatus

en: Lifetime license
sv_SE: Livstidslicens

en: List all mail aliases.
sv_SE: Lista alla e-postalias.

en: List all mail users.
sv_SE: Lista alla e-postanvändare.

en: List all mailing lists.
sv_SE: Lista alla e-postlistor.

en: Lists
sv_SE: Listor

en: Log
sv_SE: Logg

en: Logged in as %s
sv_SE: Inloggad som %s

en: Login
sv_SE: Logga in

en: Login Restrictions
sv_SE: Inloggningsbegränsningar

en: Login from your IP address is not allowed.
sv_SE: Inloggning från din IP-adress är inte tillåten.

en: Login required
sv_SE: Inloggning krävs

en: Login to manage your mail domains & accounts
sv_SE: Logga in för att hantera dina e-postdomäner och konton

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Mail Address
sv_SE: Mailadress

en: Mail Aliases
sv_SE: Mailalias

en: Mail Deliver Restriction
sv_SE: Begränsning av postleverans

en: Mail Delivery
sv_SE: Postleverans

en: Mail Headers
sv_SE: E-post Headers

en: Mail Users
sv_SE: Mailanvändare

en: Mail alias created.
sv_SE: E-postalias har skapats.

en: Mail deliver restriction will be migrated.
sv_SE: Begränsning av postleverans kommer att migreras.

en: Mail delivery restriction will be set to allow email from any sender by default.
sv_SE: E-postleveransbegränsning kommer att ställas in för att tillåta e-post från alla avsändare som standard.

en: Mail logs of incoming and outgoing mails which older than %d days will be deleted from database permanently.
sv_SE: E-postloggar med inkommande och utgående e-postmeddelanden som är äldre än %d dagar raderas permanent från databasen.

en: Mail posting
sv_SE: Mail inlägg

en: Mail sent to alias will be forwarded to members.
sv_SE: E-post som skickas till alias kommer att vidarebefordras till medlemmarna.

en: Mailbox
sv_SE: Brevlåda

en: Mailbox Quota
sv_SE: Brevlåda kvot

en: Maildir (One message per file). Recommended.
sv_SE: Maildir (ett meddelande per fil). Rekommenderad.

en: Maildir is easy to migrate, backup and restore.
sv_SE: Maildir är lätt att migrera, säkerhetskopiera och återställa.

en: Mailing List
sv_SE: E-postlista

en: Mailing List (Subscribable)
sv_SE: E-postlista (kan prenumereras)

en: Mailing Lists
sv_SE: Postlistor

en: Mailing list created.
sv_SE: E-postlista skapad.

en: Mailing lists under domain: %s
sv_SE: E-postlistor under domän: %s

en: Mailing lists under domain: %s.
sv_SE: E-postlistor under domän: %s.

en: Mails Sent by Domain: %s
sv_SE: E-postmeddelanden skickade av domän: %s

en: Mails Sent by User: %s
sv_SE: Mails skickade av användare: %s

en: Mails sent from blacklisted senders will be quarantined by default.
sv_SE: E-postmeddelanden som skickas från avsändare på svartlistan sätts i karantän som standard.

en: Mails were deleted, and recipient domain(s) were blacklisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades och mottagarens domän(er) svartlistades.

en: Mails were deleted, and recipient domain(s) were whitelisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades och mottagardomän(er) vitlistades.

en: Mails were deleted, and recipient(s) were blacklisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades och mottagare svartlistades.

en: Mails were deleted, and recipient(s) were whitelisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades och mottagare vittlistades.

en: Mails were deleted, and sender domain(s) were blacklisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades och avsändarens domän(er) svartlistades.

en: Mails were deleted, and sender domain(s) were whitelisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades och avsändardomän(er) vitlistades.

en: Mails were deleted, and sender(s) were blacklisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades och avsändaren(e) svartlistades.

en: Mails were deleted, and sender(s) were whitelisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades och avsändaren(e) vitlistades.

en: Mails were deleted, recipient domain(s) and sub-domain(s) were blacklisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades, mottagardomän(er) och underdomän(er) svartlistades.

en: Mails were deleted, recipient domain(s) and sub-domain(s) were whitelisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades, mottagardomän(er) och underdomän(er) vitlistades.

en: Mails were deleted, sender domain(s) and sub-domain(s) were blacklisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades, avsändardomän (er) och underdomän (er) svartlistades.

en: Mails were deleted, sender domain(s) and sub-domain(s) were whitelisted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades, avsändardomän(er) och underdomän(er) vitlistades.

en: Mails were deleted.
sv_SE: E-postmeddelanden raderades.

en: Mails were released, and sender domain(s) were whitelisted.
sv_SE: E-postmeddelanden släpptes och avsändardomän(er) vitlistades.

en: Mails were released, and sender(s) were whitelisted.
sv_SE: E-postmeddelanden släpptes och avsändaren(e) vitlistades.

en: Mails were released, sender domain(s) and sub-domains were whitelisted.
sv_SE: E-postmeddelanden släpptes, avsändardomän(er) och underdomäner vitlistades.

en: Mails were released.
sv_SE: Mails släpptes.

en: Make sure disclaimer work as expected:
sv_SE: Se till att ansvarsfriskrivningen fungerar som förväntat:

en: Manage moderated or owned mailing lists
sv_SE: Medlem av e-postlistor:

en: Manage per-user white/blacklists
sv_SE: Hantera vita / svarta listor per användare

en: Manage quarantined mails
sv_SE: Hantera e-post i karantän

en: Managed Domains
sv_SE: Hantera domäner

en: Managed mailing lists.
sv_SE: Lägg till e-postanvändare under domän

en: Mark as backup MX
sv_SE: Markera som MX-reserv

en: Mark as domain admin
sv_SE: Markera som domänadministratör

en: Mark as global admin
sv_SE: Markera som global admin

en: Mark mail as spam when score is >=
sv_SE: Markera e-post som skräppost när poängen är> =

en: Mark this user as
sv_SE: Markera den här användaren som

en: Max message size
sv_SE: Max meddelandestorlek

en: Max quota of mail user
sv_SE: Max kvot för e-postanvändare

en: Max recipients of single email
sv_SE: Max storlek på enskild e-post

en: Max size of single email
sv_SE: Max storlek på enskild e-post

en: Maximum password length
sv_SE: Maximal lösenordslängd

en: Mdbox (Multiple messages per file)
sv_SE: Mdbox (flera meddelanden per fil)

en: Mdbox has better performance, but corrupted/lost index files will cause data lose and can not be recovered.
sv_SE: Mdbox har bättre prestanda, men korrupta / förlorade indexfiler kommer att orsaka förlorad data och kan inte återställas.

en: Member assigned success.
sv_SE: Medlem tilldelad framgång.

en: Member of Mail Aliases
sv_SE: Medlem av Mail Alias

en: Member of Mailing Lists
sv_SE: Medlem av postlistor

en: Member of mailing lists:
sv_SE: Medlem av e-postlistor:

en: Member removed success.
sv_SE: Medlem tog bort framgång.

en: Members
sv_SE: Medlemmar

en: Members and moderators
sv_SE: Medlemmar och moderatorer

en: Members and moderators will be fully migrated.
sv_SE: Medlemmar och moderatorer kommer att migreras fullständigt.

en: Members has been added to mailing list.
sv_SE: Medlemmar har lagts till i e-postlistan.

en: Members will be fully migrated.
sv_SE: Medlemmar migreras helt.

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Messages sent to mailing list will be delivered to its members.
sv_SE: Meddelanden som skickas till e-postlistan kommer att levereras till medlemmarna.

en: Migrate Now
sv_SE: Migrera nu

en: Migrate to subscribable mailing list
sv_SE: Migrera till prenumerationslistan

en: Migrate to subscribable mailing list?
sv_SE: Migrera till en prenumerationslista?

en: Minimum password length
sv_SE: Minsta lösenordslängd

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Moderate all posts (Moderators are required)
sv_SE: Moderera alla inlägg (Moderatorer krävs)

en: Moderate subscriptions
sv_SE: Moderera prenumerationer

en: Moderators
sv_SE: Moderatorer

en: Moderators assigned success.
sv_SE: Moderatorer tilldelade.

en: Moderators removed success.
sv_SE: Moderatorer tog bort.

en: Monitor incoming emails via BCC
sv_SE: Övervaka inkommande e-post via BCC

en: Monitor outgoing emails via BCC
sv_SE: Övervaka utgående e-post via BCC

en: Multiple addresses are NOT supported.
sv_SE: Flera adresser stöds INTE.

en: Must be %s - %s characters.
sv_SE: Måste vara %s - %s tecken.

en: Need a strong password?
sv_SE: Behöver du ett starkt lösenord?

en: Network
sv_SE: Nätverk

en: New Mail Delivered:
sv_SE: Ny post levererad:

en: New password
sv_SE: Nytt lösenord

en: New password must NOT contain more than %s characters.
sv_SE: Nytt lösenord får INTE innehålla mer än %s tecken.

en: New password must contain at least %s characters.
sv_SE: Det nya lösenordet måste innehålla minst %s tecken.

en: New passwords are not match.
sv_SE: Nya lösenord matchar inte.

en: New version is available.
sv_SE: Ny version finns tillgänglig.

en: New version of iRedAdmin-Pro, %s, is now available for upgrading. <a href='%s/system/license' class='button green'>Details</a>
sv_SE: Ny version av iRedAdmin-Pro,% s, är nu tillgänglig för uppgradering. <a href=’%s/system/license’ class=’button green’> Detaljer </a>

en: News & Announcements
sv_SE: Nyheter och tillkännagivanden

en: Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev

en: Next Page
sv_SE: Nästa sida

en: No SMTP authentication activity.
sv_SE: Ingen SMTP-autentiseringsaktivitet.

en: No account selected.
sv_SE: Inget konto valt.

en: No admin log.
sv_SE: Ingen administratörslogg.

en: No banned IP address.
sv_SE: Ingen förbjuden IP-adress.

en: No data available.
sv_SE: Ingen data tillgänglig.

en: No digit number in password.
sv_SE: Inga siffror i lösenordet.

en: No domain under control.
sv_SE: Ingen domän under kontroll.

en: No email
sv_SE: Inget e-postmeddelande

en: No free domain quota left.
sv_SE: Ingen gratis domänkvot kvar.

en: No incoming mails.
sv_SE: Inga inkommande mejl.

en: No letter in password.
sv_SE: Ingen bokstav i lösenordet.

en: No mail admin assigned.
sv_SE: Ingen e-postadministratör tilldelad.

en: No mail admin available.
sv_SE: Ingen e-postadministratör tillgänglig.

en: No mail alias available.
sv_SE: Inget e-postalias tillgängligt.

en: No mail domain available.
sv_SE: Ingen e-postdomän tillgänglig.

en: No mail user available.
sv_SE: Ingen e-postanvändare tillgänglig.

en: No mailing list available.
sv_SE: Ingen e-postlista tillgänglig.

en: No matched SMTP sessions.
sv_SE: Inga matchade SMTP-sessioner.

en: No matched log lines.
sv_SE: Inga matchade logglinjer.

en: No members.
sv_SE: Inga medlemmar.

en: No moderator selected.
sv_SE: Ingen moderator vald.

en: No moderators.
sv_SE: Inga moderatorer.

en: No more than %d characters.
sv_SE: Högst %d tecken.

en: No more than %s characters.
sv_SE: Högst %s tecken.

en: No need to verify ownership for new domain
sv_SE: Inget behov av att verifiera ägande för ny domän

en: No outgoing mails.
sv_SE: Inga utgående mejl.

en: No pending mail domain ownership verification.
sv_SE: Ingen väntande verifiering av ägande av e-postdomän.

en: No quarantined mails.
sv_SE: Inga mejl i karantän.

en: No special character in password.
sv_SE: Inget specialtecken i lösenordet.

en: No uppercase letter in password.
sv_SE: Ingen stor bokstav i lösenordet.

en: Normal admin cannot view and update disabled profiles in account profile page.
sv_SE: Normal admin kan inte visa och uppdatera inaktiverade profiler på kontoprofilsidan.

en: Normal mail user cannot view and update disabled preferences.
sv_SE: Normal e-postanvändare kan inte visa och uppdatera inaktiverade inställningar.

en: Not a global admin.
sv_SE: Inte en global admin.

en: Not allowed to create mail alias under this domain.
sv_SE: Inte tillåtet att skapa e-postalias under denna domän.

en: Not allowed to create mail user under this domain.
sv_SE: Inte tillåtet att skapa e-postanvändare under denna domän.

en: Not allowed to create mailing list under this domain.
sv_SE: Inte tillåtet att skapa e-postlista under denna domän.

en: Note: Global admin can manage all mail domains.
sv_SE: Obs! Global admin kan hantera alla e-postdomäner.

en: Notifications
sv_SE: Meddelanden

en: Notify owner(s) when someone subscribe to or unsubscribe from the mailing list
sv_SE: Meddela ägare när någon prenumererar på eller avslutar prenumerationen på e-postlistan

en: Notify sender if email is under moderated
sv_SE: Meddela avsändaren om e-postmeddelandet är modererat

en: Number of aliases
sv_SE: Antal alias

en: Number of domains
sv_SE: Antal domäner

en: Number of mailing lists
sv_SE: Antal e-postlistor

en: Number of max inbound emails
sv_SE: Antal max inkommande e-postmeddelanden

en: Number of max mail aliases
sv_SE: Max antal e-postalias

en: Number of max mail users
sv_SE: Max antal e-postanvändare

en: Number of max mailing lists
sv_SE: Max antal e-postlistor

en: Number of max outbound emails
sv_SE: Max antal utgående e-postmeddelanden

en: Number of users
sv_SE: Antal användare

en: Old password
sv_SE: Gammalt lösenord

en: Old records will be cleaned up regularly.
sv_SE: Gamla poster kommer att rensas regelbundet.

en: One IP address or CIDR network per line.
sv_SE: En IP-adress eller CIDR-nätverk per rad.

en: One IP address or network per line. Invalid address or network will be discarded.
sv_SE: En IP-adress eller ett nätverk per rad. Ogiltig adress eller nätverk kommer att kasseras.

en: One domain per line.
sv_SE: En domän per rad.

en: One mail address per line. Invalid address will be discarded.
sv_SE: En e-postadress per rad. Ogiltig adress kommer att kasseras.

en: One record per line.
sv_SE: En post per rad.

en: One sender per line.
sv_SE: En avsändare per rad.

en: Only letters (case sensitive) and digits are allowed, max 20 chars.
sv_SE: Endast bokstäver (skiftlägeskänsliga) och siffror är tillåtna, max 20 tecken.

en: Oops, confirm link expired. Please re-subscribe.
sv_SE: Hoppsan, bekräfta att länken har gått ut. Prenumerera igen.

en: Oops, confirm link is invalid.
sv_SE: Hoppsan, bekräfta länken är ogiltig.

en: Oops, invalid action.
sv_SE: Hoppsan, ogiltig åtgärd.

en: Oops, the newsletter you want to subscribe does not exist.
sv_SE: Oj, det nyhetsbrev du vill prenumerera på finns inte.

en: Operation completed.
sv_SE: Driften slutförd.

en: Or
sv_SE: Eller

en: Or create other mail accounts:
sv_SE: Eller skapa andra e-postkonton:

en: Outbound
sv_SE: För utgående e-post

en: Outbound SMTP Sessions
sv_SE: Utgående SMTP-sessioner

en: Owner will be set to postmaster@%s.
sv_SE: Ägaren ställs in till postmästare @%s.

en: Owners
sv_SE: Ägare

en: Owners and Moderators
sv_SE: Ägare och moderatorer

en: PLEASE VERIFY OWNERSHIP
sv_SE: KONTROLLERA ÄGANDET

en: POP3 Login:
sv_SE: POP3-inloggning:

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password is empty.
sv_SE: Lösenordet är tomt.

en: Password is too long.
sv_SE: Lösenordet är för långt.

en: Password is too short.
sv_SE: Lösenordet är för kort.

en: Password last change:
sv_SE: Lösenordets senaste ändring:

en: Password must contain
sv_SE: Lösenordet måste innehålla

en: Password policies
sv_SE: Lösenordspolicyer

en: Path to mailbox
sv_SE: Sökväg till brevlåda

en: Pending
sv_SE: I väntan på

en: Pending Alias domains
sv_SE: Väntande Alias-domäner

en: Per-domain throttling has higher priority than default throttling set in this page, per-user throttling has the highest priority.
sv_SE: Strypning per domän har högre prioritet än standardstrypning som anges på denna sida, strypning per användare har högsta prioritet.

en: Per-user bcc settings has higher priority than per-domain bcc settings.
sv_SE: Bcc-inställningar per användare har högre prioritet än bcc-inställningar per domän.

en: Per-user throttle setting has higher priority.
sv_SE: Throttle-inställning per användare har högre prioritet.

en: Per-user whitelists & blacklists has highest priority, then per-domain setting, then global setting.
sv_SE: Vitlistor och svartlistor per användare har högsta prioritet, sedan inställning per domän och sedan global inställning.

en: Period of time
sv_SE: Tidsperiod

en: Permission denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: Personal information
sv_SE: Personlig information

en: Plain text only
sv_SE: Endast vanlig text

en: Please choose managed domains below.
sv_SE: Välj hanterade domäner nedan.

en: Please do not use non-ascii character in password.
sv_SE: Använd inte non-ascii tecken utan lösenord.

en: Please either mark mail user as domain admin or create a separate admin account.
sv_SE: Markera e-postanvändaren som domänadministratör eller skapa ett separat administratörskonto.

en: Please select at least one account.
sv_SE: Välj minst ett konto.

en: Please select at least one domain.
sv_SE: Välj minst en domän.

en: Please verify mail domains listed below, to ensure that it is an valid domain and you have the required privileges in the domain to manage the email services. Mail services are disabled for pending domains, and will be enabled automatically after verified.
sv_SE: Kontrollera e-postdomänerna som anges nedan för att säkerställa att det är en giltig domän och att du har de behörigheter som krävs i domänen för att hantera e-posttjänsterna. E-posttjänster inaktiveras för väntande domäner och aktiveras automatiskt efter verifiering.

en: Ports
sv_SE: Portar

en: Postfix manual page
sv_SE: Postfix manualsida

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Preferred language
sv_SE: Önskat språk

en: Prefix text [SPAM] to the subject of spam
sv_SE: Prefixa texten [SPAM] till ämnet för skräppost

en: Prefix text to mail subject
sv_SE: Prefix text till postens ämne

en: Previous Page
sv_SE: Föregående sida

en: Primary MX
sv_SE: Primär MX

en: Privileges
sv_SE: Privilegier

en: Product name
sv_SE: Produktnamn

en: Profile has been updated.
sv_SE: Profilen har uppdaterats.

en: Profile of admin:
sv_SE: Profil för admin:

en: Profile of alias:
sv_SE: Profil för alias:

en: Profile of domain:
sv_SE: Profil för domän:

en: Profile of mailing list:
sv_SE: E-postlistans profil:

en: Profile of user:
sv_SE: Användarens profil:

en: Profile updated failed.
sv_SE: Profiluppdateringen misslyckades.

en: Purchase a new license
sv_SE: Köp en ny licens

en: Purchase date
sv_SE: Inköpsdatum

en: Quarantine bad-header email
sv_SE: E-post i karantän med bad-header

en: Quarantine email which contains banned file types
sv_SE: Karantän-e-postmeddelande som innehåller förbjudna filtyper

en: Quarantine spam
sv_SE: Karantän skräppost

en: Quarantine virus
sv_SE: Karantänvirus

en: Quarantined
sv_SE: Karantän

en: Quarantined Mails
sv_SE: E-post i karantän

en: Quarantined Mails of Domain: %s
sv_SE: E-post i domän i karantän: %s

en: Quarantined Mails of User: %s
sv_SE: Användarnas e-postkarantän: %s

en: Quarantined mails are not delivered to users' mailboxes yet, you can either delete them or release them. Mails will be delivered to user mailboxes after released.
sv_SE: E-post i karantän levereras inte till användarnas brevlådor ännu, du kan antingen ta bort dem eller släppa dem. E-post kommer att levereras till användarens postlådor efter att de släppts.

en: Quarantined mails older than %d days will be deleted from database permanently.
sv_SE: E-post i karantän äldre än %d dagar raderas permanent från databasen.

en: Quota
sv_SE: Kvot

en: RESTful API is accessible only from specified IP addresses or networks
sv_SE: RESTful API är endast tillgängligt från angivna IP-adresser eller nätverk

en: Received
sv_SE: Mottagen

en: Received Mails
sv_SE: Mottagna mejl

en: Received Mails of Domain: %s
sv_SE: Mottagna mejl från domänen: %s

en: Received Mails of User: %s
sv_SE: Mottagna mejl från användaren: %s

en: Received emails on backup MX will be relayed to primary MX server when its smtp service is back online.
sv_SE: Mottagna e-postmeddelanden vid backup-MX vidarebefordras till den primära MX-servern när dess smtp-tjänst är tillbaka online.

en: Recipient
sv_SE: Mottagare

en: Record comment can be added after a #
sv_SE: Spela in kommentar kan läggas till efter en #

en: Records were successfully added.
sv_SE: Rekord har lagts till.

en: Records were successfully updated.
sv_SE: Post har uppdaterats.

en: Redirect user to subscription page
sv_SE: Omdirigera användare till prenumerationssidan

en: Refer to <a href="http://www.greylisting.org/" target="_blank" rel="noopener">greylisting.org</a> for technical details about greylisting.
sv_SE: Se <a href=”http://www.greylisting.org/” target=”_blank” rel=”noopener”> greylisting.org </a> för tekniska detaljer om greylisting.

en: Rejected
sv_SE: Obegränsad

en: Rejected Messages
sv_SE: Avvisade meddelanden

en: Rejected SMTP Sessions
sv_SE: Avvisade meddelanden

en: Rejection Reason
sv_SE: Avslag Anledning

en: Relay
sv_SE: Vidarebefordra

en: Relay emails to the server specified in A type DNS records of domain example.com through port 25
sv_SE: Vidarebefordra e-postmeddelanden till servern som anges i A-typ DNS-poster för domän exempel.com genom port 25

en: Relay emails to the server specified in MX type DNS records of domain example.com through port 25
sv_SE: Vidarebefordra e-postmeddelanden till servern som anges i MX-typ DNS-poster för domän exempel.com via port 25

en: Relay emails to the specified IP address through port 25
sv_SE: Vidarebefordra e-postmeddelanden till den angivna IP-adressen via port 25

en: Relay outgoing email to
sv_SE: Vidarebefordra utgående e-post till

en: Relay received email to
sv_SE: Vidarebefordra fick e-post till

en: Relay without verifying local recipients
sv_SE: Vidarebefordra utan att verifiera lokala mottagare

en: Release Notes and Upgrade Tutorials
sv_SE: Release Notes och uppgraderingshandledning

en: Release selected
sv_SE: Release vald

en: Release selected, and whitelist entire sender domain(s)
sv_SE: Släpp valda och vitlista hela avsändardomänerna

en: Release selected, and whitelist sender domain(s) and all sub-domains
sv_SE: Släpp valda, och vitlista avsändardomän(er) och alla underdomäner

en: Release selected, and whitelist sender(s)
sv_SE: Släpp valda och vitlista avsändare

en: Remove ALL members
sv_SE: Ta bort ALLA medlemmar

en: Remove from list
sv_SE: Ta bort från listan

en: Remove log of inbound/outbound mails older than
sv_SE: Ta bort logg över inkommande / utgående mejl som är äldre än

en: Remove quarantined mails older than
sv_SE: Ta bort e-post i karantän äldre än

en: Remove selected members
sv_SE: Ta bort valda medlemmar

en: Renew license
sv_SE: Förnya licensen

en: Require at least one digit number
sv_SE: Kräver minst en siffra

en: Require at least one letter
sv_SE: Kräv minst en bokstav

en: Require at least one special character
sv_SE: Kräv minst en specialtecken

en: Require at least one uppercase letter
sv_SE: Kräv minst en stor bokstav

en: Restrict to login from specified addresses
sv_SE: Begränsa inloggningen från angivna adresser

en: Reverse DNS Name
sv_SE: Omvänd DNS-namn

en: Revoke admin privilege
sv_SE: Återkalla administratörsbehörighet

en: SMTP Action
sv_SE: SMTP-åtgärd

en: SMTP Sessions
sv_SE: SMTP-sessioner

en: SOGo Groupware (Calendar, Contacts, Tasks, ActiveSync)
sv_SE: SOGo Groupware (kalender, kontakter, uppgifter, ActiveSync)

en: SOGo Groupware (Webmail, Calendar, ActiveSync)
sv_SE: SOGo Groupware (kalender, kontakter, uppgifter, ActiveSync)

en: SOGo Webmail
sv_SE: Inget e-postmeddelande

en: Sample
sv_SE: Prov

en: Sample Settings
sv_SE: Provinställningar

en: Sample Settings of Primary MX
sv_SE: Provinställningar för primär MX

en: Save a copy in mailbox
sv_SE: Spara en kopia i brevlådan

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Score
sv_SE: Poäng

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search activities
sv_SE: Sökaktiviteter

en: Search keyword could not be empty.
sv_SE: Sökordet kunde inte vara tomt.

en: Search mail accounts
sv_SE: Sök efter e-postkonton

en: Search results.
sv_SE: Sökresultat.

en: Seconds
sv_SE: Sekunder

en: Security token did not match. Please refresh current page and re-perform form action.
sv_SE: Säkerhetstoken matchade inte. Uppdatera den aktuella sidan och utför formuläråtgärden igen.

en: Selected accounts were deleted.
sv_SE: Valda konton raderades.

en: Selected accounts were disabled.
sv_SE: Valda konton har inaktiverats.

en: Selected accounts were enabled.
sv_SE: Valda konton aktiverades.

en: Selected accounts were marked as domain admin.
sv_SE: Valda konton aktiverades.

en: Selected accounts were marked as global admin.
sv_SE: Valda konton markerades som global administratör.

en: Selected accounts were unmarked as domain admin.
sv_SE: Valda konton avmarkerades som domänadministratör.

en: Selected accounts were unmarked as global admin.
sv_SE: Valda konton avmarkerades som global administratör.

en: Selected domains have been deleted.
sv_SE: Valda domäner har tagits bort.

en: Selected domains were disabled.
sv_SE: Valda domäner inaktiverades.

en: Selected domains were enabled.
sv_SE: Valda domäner aktiverades.

en: Selected log records were deleted.
sv_SE: Valda loggposter togs bort.

en: Selected records were deleted.
sv_SE: Valda poster togs bort.

en: Self-service
sv_SE: Självbetjäning

en: Send me an email with download link
sv_SE: Skicka ett mejl med nedladdningslänk

en: Sender
sv_SE: Avsändare

en: Sender Addresses
sv_SE: Avsändaradresser

en: Sender Domain
sv_SE: Avsändardomän

en: Sender address format
sv_SE: Avsändaradressformat

en: Sender domains listed below have not passed greylisting service yet.
sv_SE: Avsändardomäner som listas nedan har inte klarat greylisting-tjänsten ännu.

en: Sending mails via SMTP
sv_SE: Skicka e-post via SMTP

en: Sending mails via SMTP over TLS/SSL
sv_SE: Skicka e-post via SMTP via TLS/SSL

en: Sent
sv_SE: Skickat

en: Sent Mails
sv_SE: Skickade mejl

en: Server Load
sv_SE: Serverbelastning

en: Server will NOT apply greylisting on IP addresses or networks specified in the SPF and MX DNS records of listed mail domains.
sv_SE: Servern tillämpar INTE grålistning på IP-adresser eller nätverk som anges i SPF- och MX DNS-poster för listade e-postdomäner.

en: Server-side size limit exceeded. Please increase "sizelimit" in your LDAP server.
sv_SE: Storleksgränsen för serversidan har överskridits. Vänligen öka ”sizelimit” på din LDAP-server.

en: Session expired, please re-login.
sv_SE: Sessionen har upphört, logga in igen.

en: Set mail forwarding
sv_SE: Ställ in vidarebefordran av e-post

en: Set to 0 for unlimited.
sv_SE: Ställ in på 0 för obegränsat.

en: Set value to -1 means not allowed to create this kind of account.
sv_SE: Ställ in värde till -1 betyder att det inte är tillåtet att skapa den här typen av konto.

en: Set value to 0 for unlimited.
sv_SE: Ställ in värdet på 0 för obegränsat.

en: Set value to 0 or leave it empty for unlimited.
sv_SE: Ställ in värdet på 0 eller lämna det tomt för obegränsad.

en: Setting
sv_SE: Inställning

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show in Global Address Book
sv_SE: Visa i global adressbok

en: Single IP Address
sv_SE: Enkel IP-adress

en: Single user
sv_SE: Enstaka användare

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Some addresses have been discarded because they have been used: %s.
sv_SE: Vissa adresser har kasserats eftersom de har använts: %s.

en: Spam Policy
sv_SE: Spampolicy

en: Spam checking
sv_SE: Spamkontroll

en: Standalone admin account cannot be an user of local domain.
sv_SE: Fristående administratörskonto kan inte vara en användare av lokal domän.

en: Statistics of latest 24 hours
sv_SE: Statistik över det senaste dygnet

en: Store password in plain text
sv_SE: Lagra lösenord i vanlig text

en: Stored
sv_SE: Lagrat

en: Stored emails
sv_SE: Lagrade e-postmeddelanden

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Submited domain name is incorrect.
sv_SE: Det angivna domännamnet är felaktigt.

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Subscribe to newsletter
sv_SE: Prenumerera på nyhetsbrev

en: Subscription Moderators
sv_SE: Prenumerationsmoderatorer

en: Subscription and unsubscription will be disabled by default, feel free to enable them after migration.
sv_SE: Prenumeration och avbeställning är inaktiverad som standard, aktivera dem gärna efter migreringen.

en: Subscription control
sv_SE: Prenumerationskontroll

en: Successfully migrated.
sv_SE: Migrerarat.

en: Successfully unsubscribed.
sv_SE: Avslutade prenumerationen.

en: System Information
sv_SE: Systeminformation

en: System Settings
sv_SE: Systeminställningar

en: Telephone Number
sv_SE: Telefonnummer

en: Text to introduce this newsletter on subscription page
sv_SE: Text för att introducera detta nyhetsbrev på prenumerationssidan

en: Thank you for subscribing.
sv_SE: Tack för att du prenumererar.

en: These addresses will be assigned to newly created mail user as per-user bcc address.
sv_SE: Dessa adresser kommer att tilldelas nyskapad e-postanvändare som per användare-bcc-adress.

en: This domain is a backup MX, can not set custom relay.
sv_SE: Den här domänen är en backup-MX, kan inte ställa in anpassat relä.

en: This feature requires iRedAPD plugin 'wblist_rdns', please make sure it's enabled in file /opt/iredapd/settings.py.
sv_SE: Denna funktion kräver iRedAPD-plugin ’wblist_rdns’, se till att den är aktiverad i filen /opt/iredapd/settings.py.

en: This is a mail alias.
sv_SE: Detta är ett postalias.

en: This is a mailing list.
sv_SE: Detta är en e-postlista.

en: This is default throttling applied to all individual accounts.
sv_SE: Detta är standardbegränsning som tillämpas på alla enskilda konton.

en: This throttle setting will be applied to all individual accounts under domain %s.
sv_SE: Denna gasinställning kommer att tillämpas på alla enskilda konton under domänen %s.

en: Throttle inbound mails
sv_SE: Throttle inkommande mejl

en: Throttle outbound mails
sv_SE: Throttle utgående mejl

en: Time
sv_SE: Tid

en: Time zone
sv_SE: Tidzon

en: To add new members, please enable mailing list account first.
sv_SE: För att lägga till nya medlemmar, aktivera först e-postlistakontot.

en: To verify domain ownership, please choose one of methods listed below:
sv_SE: För att verifiera domänägande, välj en av metoderna nedan:

en: Top Recipients
sv_SE: Toppmottagare

en: Top Senders
sv_SE: Toppavsändarna

en: Tracking Data
sv_SE: Spårningsdata

en: Unban IP address
sv_SE: Unban IP-adress

en: Unbanning IP address may take up to one minute, please be patient.
sv_SE: Att ta bort ”Unban” IP-adressen kan ta upp till en minut, tålamod.

en: Unlimited
sv_SE: Obegränsat

en: Unmark as domain admin
sv_SE: Avmarkera som domänadministratör

en: Unmark as global admin
sv_SE: Avmarkera som global admin

en: Unrestricted
sv_SE: Obegränsad

en: Unsubscribe
sv_SE: Avsluta prenumeration

en: Unsubscribe from newsletter
sv_SE: Avsluta prenumerationen på nyhetsbrevet

en: Update existing mail users
sv_SE: Uppdatera befintliga e-postanvändare

en: Update whitelists and blacklists
sv_SE: Uppdatera vitlistor och svartlistor

en: Uptime
sv_SE: Upptid

en: Use this password
sv_SE: Använd detta lösenord

en: Used
sv_SE: Använd

en: User
sv_SE: Användare

en: User created.
sv_SE: Användare skapad.

en: User login (self-service)
sv_SE: Användarinloggning (självbetjäning)

en: User with wildcard
sv_SE: Användare med jokertecken

en: User/Employee ID
sv_SE: Användar-/anställd-ID

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username must be an valid email address.
sv_SE: Användarnamnet måste vara en giltig e-postadress.

en: Username or password is incorrect.
sv_SE: Användarnamn eller lösenord är felaktigt.

en: Users
sv_SE: Användare

en: Users under domain: %s
sv_SE: Användare under domän: %s

en: Users under same domain
sv_SE: Användare under samma domän

en: Users under same domain and its sub-domains
sv_SE: Användare under samma domän och dess underdomäner

en: Valid record formats
sv_SE: Giltiga postformat

en: Verify Now
sv_SE: Verifiera nu

en: Verify code
sv_SE: Verifiera kod

en: View members
sv_SE: Visa medlemmar

en: View or hide mail body and headers
sv_SE: Visa eller dölj e-post och headers

en: View received mails and white/blacklist senders
sv_SE: Visa mottagna mejl och avsändare med vit-/svartlista

en: Virus checking
sv_SE: Viruskontroll

en: Visit URLs below with a web browser should display verify code as page content:
sv_SE: Besök webbadresser nedan med en webbläsare ska visa verifieringskod som sidinnehåll:

en: Waiting for domain ownership verification
sv_SE: Väntar på verifiering av domänägande

en: Warning
sv_SE: Varning

en: We need to confirm your email address. To complete the subscription process, please click the link in the email we just sent you.
sv_SE: Vi måste bekräfta din e-postadress. För att slutföra prenumerationsprocessen, klicka på länken i e-postmeddelandet som vi just skickade till dig.

en: We need to confirm your email address. To complete the unsubscription process, please click the link in the email we just sent you.
sv_SE: Vi måste bekräfta din e-postadress. För att slutföra prenumerationen, klicka på länken i e-postmeddelandet som vi just skickade till dig.

en: When smtp service on primary MX mail server is down, emails sent to this domain will be delivered to backup MX server.
sv_SE: När smtp-tjänsten på den primära MX-mailservern är nere kommer e-postmeddelanden som skickas till den här domänen att levereras till MX-säkerhetskopian.

en: White/Blacklist
sv_SE: Vit-/svartlista

en: White/Blacklists
sv_SE: Vit-/svartlistor

en: Whitelist
sv_SE: Vitlista

en: Whitelist has higher priority than blacklist.
sv_SE: Vitlistan har högre prioritet än svartlistan.

en: Whitelisted
sv_SE: Vitlistad

en: Whitelisted recipients
sv_SE: Vitlistade mottagare

en: Whitelisted senders
sv_SE: Vitlistade avsändare

en: Whitelists
sv_SE: Vitlistor

en: Whitelists & Blacklists
sv_SE: Vitlistor och svartlistor

en: Whitelists and Blacklists based on reverse DNS name of sender server IP address
sv_SE: Vitlistor och svartlistor baserat på omvänd DNS-namn på avsändarserverns IP-adress

en: Who can send email to this list
sv_SE: Vem kan skicka e-post till den här listan

en: You are not allowed to update global domain admin's profile.
sv_SE: Du får inte uppdatera den globala domänadministratörens profil.

en: You are running version %s
sv_SE: Du kör version %s

en: You can NOT create more users under domain %s.
sv_SE: Du kan INTE skapa fler användare under domänen %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail alias(es) under domain %s.
sv_SE: Du kan skapa <strong>%d</strong> fler e-postalias(er) under domänen %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail domains (Existing: %d, Max: %d)
sv_SE: Du kan skapa <strong>%d</strong> fler e-postdomäner (befintliga: %d, max: %d)

en: You can create <strong>%d</strong> more mail user(s) under domain %s.
sv_SE: Du kan skapa <strong>%d</strong> fler e-postanvändare under domänen %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mailing list(s) under domain %s.
sv_SE: Du kan skapa <strong>%d</strong> fler e-postlistor under domänen %s.

en: You can embed a mailing list signup form (HTML code below) on any page of your website. Feel free to customize the form to add your brand name, logo image, or combine it with special offers to attract new subscribers and boost engagement.
sv_SE: Du kan bädda in ett registreringsformulär för e-postlistan (HTML-kod nedan) på vilken sida som helst på din webbplats. Anpassa gärna formuläret för att lägga till ditt varumärke, logotypbild eller kombinera det med specialerbjudanden för att locka nya prenumeranter och öka engagemanget.

en: You can enable self-service (per-domain setting) to allow users to manage their own preferences and more.
sv_SE: Du kan aktivera självbetjäning (inställning per domän) så att användare kan hantera sina egna preferenser och mer.

en: You can set per-domain and per-user throttling in account profile page.
sv_SE: Du kan ställa in strypning per domän och per användare på kontoprofilsidan.

en: You can set per-domain throttling in domain profile page.
sv_SE: Du kan ställa in throttling per domän på domänprofilsidan.

en: You can set per-user throttling in account profile page.
sv_SE: Du kan ställa in throttling per användare på kontoprofilsidan.

en: You can't create mail aliases under domain %s.
sv_SE: Du kan inte skapa e-postalias under domänen %s.

en: You can't create mailing lists under domain %s.
sv_SE: Du kan inte skapa e-postlistor under domänen %s.

en: You can't create more mail aliases under domain %s.
sv_SE: Du kan inte skapa fler e-postalias under domänen %s.

en: You can't create more mailing lists under domain %s.
sv_SE: Du kan inte skapa fler e-postlistor under domänen %s.

en: Your license is invalid. Please contact support@iredmail.org to fix it.
sv_SE: Din licens är ogiltig. Kontakta support@iredmail.org för att åtgärda det.

en: Your search returned no hits.
sv_SE: Din sökning gav inga träffar.

en: default transport
sv_SE: standardtransport

en: discard received email
sv_SE: kassera mottagen e-post

en: forward emails to host example.com through port 25. The [] form is required when you specify an IP address instead of a hostname, or disable MX DNS lookup.
sv_SE: vidarebefordra e-post till värdexempel.com via port 25. Formuläret [] krävs när du anger en IP-adress istället för ett värdnamn eller inaktiverar MX DNS-sökning.

en: or longer than
sv_SE: eller längre än

en: relay emails to the servers specified in A DNS records of domain example.com through port 25
sv_SE: vidarebefordra e-postmeddelanden till de servrar som anges i A-DNS-poster för domänexempel.com via port 25

en: relay emails to the servers specified in MX DNS records of domain example.com through port 25
sv_SE: vidarebefordra e-postmeddelanden till de servrar som anges i MX DNS-poster för domänexempel.com via port 25

en: without verifying local recipients
sv_SE: utan att verifiera lokala mottagare
