iRedAdmin-Pro - en to da_DK translation catalogue (796 entries)

en: %d admin(s) found.
da_DK: %d admin(s) fundet.

en: %d domain(s) found.
da_DK: %d domæne(r) fundet.

en: %d in total.
da_DK: %d ialt.

en: %d mail alias(es) found.
da_DK: %d mail alias(er) fundet.

en: %d mailing list(s) found.
da_DK: %d mailing liste(r) fundet.

en: %d of %d in total.
da_DK: %d af %d i alt.

en: %d user(s) found.
da_DK: %d bruger(e) fundet.

en: %d users sent emails without secure connection in last %d hours.
da_DK: %d brugere har sendt emails uden sikker forbindelse inden for de sidste %d timer.

en: %s account(s) exist.
da_DK: %s konto/konti findes.

en: %s days, %s hours, %s minutes.
da_DK: %s dage, %s timer, %s minutter.

en: (%d messages, %s.)
da_DK: (%d beskeder, %s.)

en: (%d%% full, %d messages, %s.)
da_DK: (%d%% fuld, %d beskeder, %s.)

en: (Mailbox is empty.)
da_DK: (Postkassen er tom.)

en: 1 Day
da_DK: 1 Dag

en: 1 Hour
da_DK: 1 Time

en: 1 Minute
da_DK: 1 Minut

en: About greylisting
da_DK: Om greylisting

en: About mail logs
da_DK: Om mail logs

en: About quarantined mails
da_DK: Om mails i karantæne

en: Accepting mails sent to this account on mail server
da_DK: Accept af mails, der sendes til denne konto på postserveren

en: Access control
da_DK: Adgangskontrol

en: According to our <a href='%s' target='_blank' rel='noopener'>license terms</a>, you have to purchase a new license to get the latest release if your license expired.
da_DK: I følge vores <a href='%s' target='_blank' rel='noopener'>license betingelser</a>, skal du købe en ny licens for at få den seneste release, hvis din licens er udløbet.

en: Account activities
da_DK: Konto aktiviteter

en: Account already exists, please choose another one.
da_DK: Konto findes allerede, vælg en anden konto.

en: Account does not exist.
da_DK: Konto findes ikke.

en: Account does not have specific spam policy yet, server-wide policy will be applied.
da_DK: Kontoen har endnu ikke en specifik spampolitik, serverens generelle politik vil blive anvendt.

en: Account is active.
da_DK: Kontoen er aktiv.

en: Account is disabled.
da_DK: Kontoen er deaktiveret.

en: Account is domain admin
da_DK: Kontoen er domænets admin

en: Account is global admin
da_DK: Kontoen er global admin

en: Account status
da_DK: Konto status

en: Account type
da_DK: Konto type

en: Activate account
da_DK: Aktiver konto

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Activities
da_DK: Aktiviteter

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add (subscribable) mailing list
da_DK: Tilføj (abonnérbar) mailliste

en: Add account
da_DK: Tilføj konto

en: Add admin
da_DK: Tilføj admin

en: Add domain
da_DK: Tilføj domæne

en: Add mail alias
da_DK: Tilføj mail alias

en: Add mail alias under domain
da_DK: Tilføj mail alias til domæne

en: Add mail user
da_DK: Tilføj mail bruger

en: Add mail user under domain
da_DK: Tilføj mail bruger til domæne

en: Add mailing list
da_DK: Tilføj mailliste

en: Add mailing list under domain
da_DK: Tilføj mailliste til domæne

en: Add new members
da_DK: Tilføj nye medlemmer

en: Add new moderators
da_DK: Tilføj nye moderatorer

en: Add one
da_DK: Tilføj en

en: Add one more?
da_DK: Tilføj en til?

en: Add whitelist and blacklist
da_DK: Tilføj whiteliste og blackliste

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address format
da_DK: Adresseformat

en: Admin Log
da_DK: Admin log

en: Admin created.
da_DK: Admin oprettet.

en: Admins under domain: %s
da_DK: Admins under domæne: %s

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Alias addresses must end with domain name: %s
da_DK: Alias adresser skal slutte med domænenavn: %s

en: Alias addresses:
da_DK: Alias adresser:

en: Alias domains
da_DK: Alias domæne

en: Alias domains:
da_DK: Alias domæner

en: Alias email addresses
da_DK: Alias mailadresser

en: Aliases
da_DK: Aliasser

en: Aliases under domain: %s.
da_DK: Aliasser under domæne: %s.

en: All accounts
da_DK: Alle konti

en: All admins
da_DK: Alle admins

en: All admins can only login from specified IP addresses or networks
da_DK: Alle administratorer kan kun logge ind fra specificerede IP-adresser eller netværk

en: All domains
da_DK: Alle domæner

en: All domains managed by this admin share the mailbox quota and limit of mail accounts.
da_DK: Alle domæner, der administreres af denne administrator, deler grænsen mail konti.

en: All domains under your control.
da_DK: Alle domæner under din kontrol.

en: All emails
da_DK: Alle e-mails

en: All sub-domains
da_DK: Alle sub-domæner

en: Allocated
da_DK: Tildelte

en: Allow this admin to create new mail domains with up to
da_DK: Tillad denne administrator at oprette nye maildomæner med op til

en: Allow this admin to mark other mail user as domain admin
da_DK: Tillad denne administrator at markere anden bruger som domæneadministrator

en: Almost finished.
da_DK: Næsten færdig.

en: Already exceed max number of account limit (%d).
da_DK: Allerede overskredet max antal konto grænse (%d).

en: Already reaches account limit (mail aliases).
da_DK: Allerede nået konto grænse (mail aliasser)

en: Already reaches account limit (mail domains).
da_DK: Allerede nået konto grænse (mail domains)

en: Already reaches account limit (mail users).
da_DK: Allerede nået konto grænse (mail brugere).

en: Already reaches account limit (mailbox quota).
da_DK: Allerede nået konto grænse (postkasse kvote)

en: Already reaches account limit (mailing lists).
da_DK: Allerede nået konto grænse (maillister)

en: Always insert X-Spam-* headers
da_DK: Indsæt altid X-Spam-* headers

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Archive
da_DK: Arkiv

en: Assigned groups:
da_DK: Tildelte grupper:

en: At least %d characters.
da_DK: Mindst %d tegn

en: At least %s characters.
da_DK: Mindst %s tegn.

en: At least one digit number
da_DK: Mindst et tal

en: At least one letter
da_DK: Mindst et bogstav

en: At least one special character:
da_DK: Mindst en specialtegn:

en: At least one uppercase letter
da_DK: Mindst et stort bogstav

en: Attachments
da_DK: Vedhæftede filer

en: Auth Username
da_DK: Autent brugernavn

en: Authenticated User
da_DK: Godkendt bruger

en: Available quota:
da_DK: Tilgængelig kvote:

en: Available: %d (Existing: %d, Max: %d.)
da_DK: Tilgængelig: %d (Findes: %d, Max: %d.)

en: BCC incoming emails to other address
da_DK: BCC indgående e-mails til anden adresse

en: BCC outgoing emails to other address
da_DK: BCC indgående e-mails til anden adresse

en: Bad-header checking
da_DK: Bad-header kontrol

en: Banned
da_DK: Forbudt

en: Banned IP Addresses
da_DK: Forbudte IP Adresser

en: Banned file type checking
da_DK: Forbudt filtype kontrol

en: Blacklisted recipients
da_DK: Blacklistede modtagere

en: Blacklisted senders
da_DK: Blacklistede afsender

en: Blacklists
da_DK: Blacklistede

en: Block or quarantine marked spam when score is >=
da_DK: Bloker eller sæt markeret spam i karantæne, når score er >=

en: CIDR formatted range of IP addresses
da_DK: CIDR formateret række af IP-adresser

en: Can not be longer than
da_DK: Kan ikke være længere end

en: Can not be shorter than
da_DK: Kan ikke være kortere end

en: Catch-all Addresses
da_DK: Catch-all adresser

en: Catch-all address may receive many spam emails.
da_DK: Catch-all adresse kan modtage mange spam-e-mails

en: Change email address
da_DK: Skift e-mailadresse

en: Change email address to
da_DK: Skift e-mailadresse til

en: Change password
da_DK: Skift adgangskode

en: Choose Action
da_DK: Vælg handling

en: Choose activity type
da_DK: Vælg aktivitetstype

en: Clean
da_DK: Ren

en: Client Address
da_DK: Klient adresse

en: Client Hostname
da_DK: Klient værtsnavn

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Company/Organization Name
da_DK: Firma/Organisationsnavn

en: Confirm email has been sent to new members. Members will appear below after they confirmed the subscription.
da_DK: Bekræft e-mail er blevet sendt til nye medlemmer. Medlemmer vises herunder, når de har bekræftet abonnementet.

en: Confirm new password
da_DK: Bekræft ny adgangskode

en: Contact webmaster
da_DK: Kontakt webmaster

en: Content of disclaimer will be appended to outgoing emails.
da_DK: Indholdet af ansvarsfraskrivelse vil blive vedhæftet til udgående e-mails.

en: Country
da_DK: Land

en: Create a TXT type DNS record of the domain name, use the verify code as its value
da_DK: Opret en TXT-type DNS-post af domænenavnet, brug verifikationskoden som dens værdi

en: Create a text file under top directory of your web site, both file name and file content must be same as verify code
da_DK: Opret en tekstfil i roden på dit websted, både filnavn og filindhold skal være det samme som verificer-koden

en: Create new mail domains with up to
da_DK: Opret nye mail domæner med op til

en: Cumulative size of all inbound emails
da_DK: Kumulativ størrelse af alle indgående e-mails

en: Cumulative size of all outbound emails
da_DK: Kumulativ størrelse af alle udgående e-mails

en: Current password is incorrect.
da_DK: Nuværende adgangskode er forkert.

en: Custom:
da_DK: Tilpas:

en: Customize mail filter rule
da_DK: Tilpas mailfilter reglen

en: Customize mail filter rule over TLS/SSL
da_DK: Tilpas mailfilter reglen over TLS/SSL

en: DISABLED
da_DK: DEAKTIVERET

en: DNS query result should contain the verify code:
da_DK: DNS-forespørgselsresultatet skal indeholde bekræftelseskoden

en: Dashboard
da_DK: Oversigt

en: Data Clean Up
da_DK: Data Rensning

en: Date
da_DK: Dato

en: Days
da_DK: Dage

en: Default bcc address for incoming emails for new user
da_DK: Standard bcc-adresse for indgående e-mails til ny bruger

en: Default bcc address for outgoing emails for new user
da_DK: Standard bcc-adresse for udgående e-mails til ny bruger

en: Default is %s.
da_DK: Standard er %s.

en: Default language for new user
da_DK: Standard sprog for ny bruger

en: Default mail alias(es) of new user
da_DK: Standard mail-alias(er) for ny bruger

en: Default mailbox folder
da_DK: Standard postkasse mappe

en: Default mailbox format
da_DK: Standard postkasse format

en: Default mailing list(s) of new user
da_DK: Standard mailliste(r) for ny bruger

en: Default quota of new user
da_DK: Standard kvote for ny bruger

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete account
da_DK: Slet konto

en: Delete all in database
da_DK: Slet alt i databasen

en: Delete and archive
da_DK: Slet og arkiver

en: Delete mailboxes
da_DK: Slet postkasser

en: Delete policy and use default settings
da_DK: Slet politik og brug standardindstillinger

en: Delete selected
da_DK: Slet valgte

en: Delete selected log
da_DK: Slet valgte log

en: Delete selected, and blacklist entire recipient domain(s)
da_DK: Slet valgte og blacklist hele modtager domæne(r)

en: Delete selected, and blacklist entire sender domain(s)
da_DK: Slet valgte og blacklist hele afsender domæne(r)

en: Delete selected, and blacklist recipient domain(s) and all sub-domains
da_DK: Slet valgte og blacklist modtager domæne(r) og alle sub-domæner

en: Delete selected, and blacklist recipient(s)
da_DK: Slet valgte og blacklist modtager(e)

en: Delete selected, and blacklist sender domain(s) and all its sub-domains
da_DK: Slet valgte og blacklist afsender domæne(r) og alle dets sub-domæner

en: Delete selected, and blacklist sender domain(s) and all sub-domains
da_DK: Slet valgte og blacklist afsender domæne(r) og alle sub-domæner

en: Delete selected, and blacklist sender(s)
da_DK: Slet valgte og blacklist afsender(e)

en: Delete selected, and whitelist entire recipient domain(s)
da_DK: Slet valgte og whitelist hele modtager domæne(r)

en: Delete selected, and whitelist entire sender domain(s)
da_DK: Slet valgte og whitelist hele afsender domæne(r)

en: Delete selected, and whitelist recipient domain(s) and all sub-domains
da_DK: Slet valgte og whitelist modtager domæne(r) og alle sub-domæner

en: Delete selected, and whitelist recipient(s)
da_DK: Slet valgte og whitelist modtager(e)

en: Delete selected, and whitelist sender domain(s) and all sub-domains
da_DK: Slet valgte og whitelist afsender domæne(r) og alle sub-domæner

en: Delete selected, and whitelist sender(s)
da_DK: Slet valgte og whitelist afsender(e)

en: Delete without archiving
da_DK: Slet uden arkivering

en: Delivery Attempts
da_DK: Leveringsforsøg

en: Directory of mailbox storage
da_DK: Katalog over mailbox opbevaring

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Disable account
da_DK: Deaktiver konto

en: Disable greylisting service
da_DK: Deaktiver greylisting service

en: Disable subscription and unsubscription via email (existing subscribers are still able to send to list)
da_DK: Deaktiver abonnement og abonnement via e-mail (eksisterende abonnenter kan stadig sende til liste)

en: Disable subscription but allow unsubscription via email
da_DK: Deaktiver abonnement men tillade afmelding via e-mail

en: Disable subscription confirm
da_DK: Deaktiver abonnement bekræft

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Disabled accounts
da_DK: Deaktiverede konti

en: Disabled domain profiles
da_DK: Deaktiverede domæneprofiler

en: Disabled domains
da_DK: Deaktiverede domæner

en: Disabled mail services
da_DK: Deaktiverede mail services

en: Disabled self-service preferences
da_DK: Deaktiverede selvbetjenings præferencer

en: Disabled user profiles
da_DK: Deaktiverede brugerprofiler

en: Disabling service will be applied to newly created mail user by default. If you want to update existing mail users, please toggle on checkbox below.
da_DK: Deaktivering af tjenesten vil som standard blive anvendt til nyoprettede mailbrugere. Hvis du vil opdatere eksisterende mailbrugere, skal du ændre afkrydsningsfeltet herunder.

en: Disallow to manage quarantined mails
da_DK: Tillad ikke at administrere e-mails i karantæne

en: Disallow to view log of inbound/outbound mails
da_DK: Tillad ikke at se log over indgående/udgående mails

en: Disclaimer
da_DK: Ansvarsfraskrivelse

en: Display Name
da_DK: Vist navn

en: Do not apply greylisting on emails sent from domains listed below
da_DK: Anvend ikke greylisting på e-mails sendt fra domæner opført herunder

en: Do not apply greylisting on listed senders
da_DK: Anvend ikke greylisting på de listede afsendere

en: Do not archive received emails
da_DK: Gem ikke modtagne e-mails

en: Do not notify sender when posting to a moderator-only mailing list was denied
da_DK: Undlad at underrette afsender, når der blev afvist post til en kun for moderatorer mailingliste

en: Do not notify sender when posting to a subscriber-only mailing list was denied
da_DK: Undlad at underrette afsender, når der blev afvist post til en kun for abonnenter mailingliste

en: Do not notify sender when posting was denied due to exceed max message size
da_DK: Underret ikke afsender, når afsendelse blev nægtet, fordi den oversteg den maksimal meddelelsesstørrelse

en: Do not notify subscription requestor when subscription is under moderated
da_DK: Underret ikke abonnement, når abonnementet er modereret

en: Do not send a copy to sender
da_DK: Send ikke en kopi til afsenderen

en: Domain
da_DK: Domæne

en: Domain Admins
da_DK: Domæne administratorer

en: Domain Name
da_DK: Domæne navn

en: Domain activities
da_DK: Domæne aktiviteter

en: Domain admin
da_DK: Domæne admin

en: Domain admin cannot assign more than max quota to a mail user.
da_DK: Domæne admin kan ikke tildele mere end maksimal kvote til en bruger.

en: Domain already exists. Please check both primary or alias domains.
da_DK: Domæne findes allerede. Kontroller både primære og alias domæner.

en: Domain and its sub-domains
da_DK: Domæne og dets underdomæner

en: Domain created.
da_DK: Domæne oprettet.

en: Domain is active, but marked as backup MX.
da_DK: Domænet er aktivt, men markeret som backup MX.

en: Domain is active, but relay to other host
da_DK: Domænet er aktivt, men videresender til anden vært

en: Domain is active.
da_DK: Domænet er aktivt.

en: Domain is disabled.
da_DK: Domænet er deaktiveret.

en: Domain name is empty.
da_DK: Domæne navnet er tomt.

en: Domain name or mail address
da_DK: Domæne navn eller e-mailadresse

en: Domain name or username is missed.
da_DK: Domænenavn eller brugernavn mangler.

en: Domain ownership verification
da_DK: Domæne ejerskabsverifikation

en: Domain ownership verification is recommended if you can not fully trust this admin, because if domains like gmail.com, hotmail.com were added locally, all emails sent to gmail.com/hotmail.com will be delivered locally on your server instead of the real Gmail/Hotmail servers.
da_DK: Domain ejerskabsverifikation anbefales, hvis du ikke fuldt ud kan stole på denne administrator. Hvis domæner som gmail.com, hotmail.com er blevet tilføjet lokalt, vil alle e-mails sendt til gmail.com/hotmail.com blive leveret lokalt på din server i stedet for de rigtige Gmail/Hotmail-servere.

en: Domain ownership verification required
da_DK: Domæne ejerskabsverifikation kræves

en: Domain quota size
da_DK: Domæne kvote størrelse

en: Domain quota size exceeded. Please contact your administrator or service provider to increase it.
da_DK: Domæne kvote størrelse overskredet. Kontakt din administrator eller tjenesteudbyder for at øge den.

en: Domains
da_DK: Domæner

en: Domains and Accounts
da_DK: Domæner og konti

en: Dump disclaimer automatically
da_DK: Dump ansvarsfraskrivelse automatisk

en: Edit account profile
da_DK: Rediger konto profil

en: Edit domain profile
da_DK: Rediger domæne profil

en: Edit quota setting
da_DK: Rediger kvote indstilling

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email address of alias account must end with domain name(s): %s.
da_DK: E-mail adresse på alias-konto skal slutte med domænenavn(e): %s.

en: Email address or domain names
da_DK: E-mail adresse eller domænenavne

en: Email address was changed.
da_DK: E-mail adresse blev ændret.

en: Email addresses of alias accounts
da_DK: E-mail adresser til alias-konti

en: Email addresses of the mailing list moderators which need to be contacted when there is some email under moderated. If empty, mailing list owners will be used instead.
da_DK: E-mail adresser på mailinglistens moderatorer, der skal kontaktes, når der er nogle e-mail som skal modereres. Hvis tom, vil mailinglistens ejer blive brugt i stedet for.

en: Email addresses of the mailing list moderators which need to be contacted when there is someone subscribing to the list and under moderated. If empty, mailing list moderators will be used instead.
da_DK: E-mail adresser på mailinglistens moderatorer, der skal kontaktes, når der er nogen, der abonnerer på listen og som skal modereres. Hvis tom, vil mailinglistens moderatorer blive brugt i stedet.

en: Email addresses of the mailing list owners which need to be contacted via email %s, either by the system or by end users.
da_DK: E-mail adresser til mailinglistens ejere, som skal kontaktes via e-mail %s, enten af systemet eller af slutbrugerne.

en: Emails
da_DK: E-mails

en: Emails delivered to non-exist mail accounts will be forwarded to catch-all address(es).
da_DK: E-mails leveret til ikke eksisterende e-mail-konti vil blive videresendt til catch-all adresse(r).

en: Emails sent to <em><strong>user@[ALIAS_DOMAIN]</strong></em> will be delivered to <em><strong>user@%s</strong></em>.
da_DK: E-mails sendt til <em><strong>bruger@[ALIAS_DOMAIN]</strong></em> vil blive leveret til <em><strong>bruger@%s</strong></em>.

en: Emails sent to alias addresses will be delivered to %s.
da_DK: E-mails, der sendes til aliasadresser, leveres til %s.

en: Empty address is not allowed.
da_DK: Tom adresse er ikke tilladt

en: Empty password is not allowed.
da_DK: Tom adgangskode er ikke tilladt.

en: Enable
da_DK: Aktivér

en: Enable alias account
da_DK: Aktivér alias-konto

en: Enable bad-header checking
da_DK: Aktivér bad-header kontrol

en: Enable banned file type checking
da_DK: Aktivér forbudt fil type kontrol

en: Enable domain alias
da_DK: Aktivér domæne alias

en: Enable greylisting service
da_DK: Aktivér greylisting service

en: Enable mail forwarding
da_DK: Aktivér mail videresendelse

en: Enable newsletter-style mailing list
da_DK: Aktivér mailingliste for nyhedsbreve

en: Enable selected domain without verification
da_DK: Aktivér det valgte domæne uden bekræftelse

en: Enable spam checking
da_DK: Aktivér spam kontrol

en: Enable subscription and unsubscription from website
da_DK: Aktivér abonnement og afmelding af abonnement fra hjemmeside

en: Enable this account
da_DK: Aktivér denne konto

en: Enable this domain
da_DK: Aktivér dette domæne

en: Enable virus checking
da_DK: Aktivér virus kontrol

en: Enabled Services
da_DK: Aktivér Services

en: Encryption Protocol
da_DK: Krypteringsprotokol

en: Entire domain
da_DK: Hele domænet

en: Envelope Sender
da_DK: Konvolut afsender

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error while checking new version of iRedAdmin-Pro:
da_DK: Fejl under kontrol af ny version af iRedAdmin-Pro

en: Error while getting license info:
da_DK: Fejl under hentning af licensoplysninger:

en: Error, you entered an invalid email address.
da_DK: Fejl. Du har indtastet en ugyldig e-mailadresse.

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: Events
da_DK: Hændelser

en: Everyone can send mail to this address
da_DK: Alle kan sende mail til denne adresse

en: Exceeded domain account limit. Please contact your administrator or service provider to increase it.
da_DK: Overskridelse af domænekonto grænse. Kontakt venligst din administrator eller tjenesteudbyder for at forøge den.

en: Exceeded:
da_DK: Overskredet:

en: Expire
da_DK: Udløber

en: Expire date
da_DK: Udløbsdato

en: Expired
da_DK: Udløbet

en: Export accounts
da_DK: Eksporter konti

en: Export all managed accounts
da_DK: Eksport af alle administrerede konti

en: Export statistics of admins
da_DK: Eksport statistik for admins

en: External Members
da_DK: Eksterne medlemmer

en: External moderators
da_DK: Eksterne moderatorer

en: Fetching mails via IMAP
da_DK: Henter mails via IMAP

en: Fetching mails via IMAP over TLS/SSL
da_DK: Henter mails via IMAP over TLS/SSL

en: Fetching mails via POP3
da_DK: Henter mails via POP3

en: Fetching mails via POP3 over TLS/SSL
da_DK: Henter mails via POP3 over TLS/SSL

en: Filter accounts by first character in email addresses
da_DK: Filtrer konti efter første tegn i e-mailadresser

en: Filter domains by first character in mail domain name
da_DK: Filtrer konti efter første tegn i e-mailadresser

en: First Attempt
da_DK: Første forsøg

en: First Page
da_DK: Første side

en: First name
da_DK: Fornavn

en: Footer text (HTML format)
da_DK: Fod tekst (HTML-format)

en: Footer text (plain text format)
da_DK: Fod tekst (almindeligt tekstformat)

en: For Inbound Mails
da_DK: Til indgående mails

en: For Outbound Mails
da_DK: Til udgående mails

en: For advanced settings and further information please see
da_DK: For avancerede indstillinger og yderligere information se venligst

en: Forward mails to address
da_DK: Videresend mails til adresse

en: Forwarding
da_DK: Videresend

en: Forwarding addresses (saved a copy in mailbox)
da_DK: Videresend adresser (gem en kopi i postkasse)

en: Forwarding addresses (without saving a copy in mailbox)
da_DK: Videresend adresser (uden at gemme en kopi i postkasse)

en: Full name
da_DK: Fulde navn

en: General
da_DK: Generel

en: Get a newsletter signup form
da_DK: Få en tilmeldingsblanket til nyhedsbrev

en: Global Spam Policy
da_DK: Global Spam Politik

en: Global admin can only login from specified IP addresses or networks
da_DK: Global administrator kan kun logge ind fra specificerede IP-adresser eller netværk

en: Grant admin
da_DK: Tildel admin

en: Greylisted
da_DK: Greylistede

en: Greylisting helps block out huge amounts of spam, not recommended to turn it off.
da_DK: Greylisting hjælper med at blokere store mængder spam. Det anbefales ikke at slukke for det.

en: Greylisting is a method of defending your email users against spam. A mail transfer agent (MTA, e.g. Postfix) using greylisting will temporarily reject any email from a sender it does not recognize. If the mail is legitimate the originating server will, after a delay, try again and, if sufficient time has elapsed (usually 7 to 30 minutes), the email will be accepted.
da_DK: Greylisting er en metode til at forsvare dine e-mail brugere mod spam. En mailoverførselsagent (MTA, f.eks. Postfix) vil ved hjælp af greylistingmidlertidigt afvise en e-mail fra en afsender, som den ikke genkender. Hvis e-mailen er legitim, vil den oprindelige server efter en forsinkelse, prøve igen, og hvis der er gået tilstrækkelig tid (normalt 7 til 30 minutter), vil e-mailen blive accepteret.

en: Greylisting service for this domain
da_DK: Greylisting service til dette domæne

en: Greylisting service for this user
da_DK: Greylisting service til denne bruger

en: Greylisting settings have been updated.
da_DK: Greylisting indstillinger er blevet opdateret.

en: Hostname
da_DK: Værtsnavn

en: IP Address
da_DK: IP Adresse

en: If many clean mails were marked as spam, please slightly increase the score.
da_DK: Hvis mange rene mails er blevet markeret som spam, skal du øge scoren.

en: If many spam message were not classified, please slightly decrease the score.
da_DK: Hvis mange spambeskeder ikke blev klassificeret, skal du reducere scoren lidt.

en: If you prefer redirecting user to a subscription page, this is the url of subscription page.
da_DK: Hvis du foretrækker omdirigering af bruger til en abonnementsside, er dette adressen til din abonnementsside.

en: Increase it now?
da_DK: Forøg det nu?

en: Inherit from account which has lower priority
da_DK: Overtag fra konto, som har lavere prioritet

en: Inherit global setting
da_DK: Overtag global indstilling

en: Inherit global throttle setting
da_DK: Overtag globale hastighedsindstilling

en: Inherit per-domain throttle setting
da_DK: Overtag hastighedsindstilling pr. domæne

en: Input mail addresses of either internal or external members below, multiple addresses must be separated by comma, space or new line.
da_DK: Input mail-adresser på enten interne eller eksterne medlemmer nedenfor, skal flere adresser adskilles af komma, mellemrum eller ny linje.

en: Input mail addresses of either internal or external moderators below, multiple addresses must be separated by comma, space or new line.
da_DK: Input mail-adresser på enten interne eller eksterne moderatorer nedenfor, skal flere adresser adskilles af komma, plads eller ny linje.

en: Internal Members
da_DK: Interne medlemmer

en: Internal Moderators
da_DK: Interne Moderatorer

en: Internal server error, please contact server admin to fix it.
da_DK: Intern serverfejl, kontakt venligst serveradministrator for at rette den.

en: Invalid account.
da_DK: Ugyldig konto.

en: Invalid action.
da_DK: Ugyldig handling.

en: Invalid domain name or mail address.
da_DK: Ugyldigt domænenavn eller e-mailadresse.

en: Invalid domain name.
da_DK: Ugyldigt domænenavn

en: Invalid email addresses will be silently discarded.
da_DK: Ugyldige e-mail-adresser kasseres uden videre.

en: Invalid mail address.
da_DK: Ugyldig e-mailadresse.

en: Invalid product id.
da_DK: Ugyldigt produkt id.

en: Invalid request data.
da_DK: Ugyldige forespørgselsdata.

en: Is a global admin.
da_DK: Er en global administrator.

en: It affects newly created mailboxes, not existing ones.
da_DK: Det påvirker nyoprettede postkasser, ikke eksisterende.

en: It's better create a subscribable mailing list instead, so that you can restrict the mail posting and delivery.
da_DK: Det er bedre at oprette en abonnent mailingliste i stedet for, så du kan begrænse mail afsendelse og levering.

en: It's better create a subscribable mailing list, so that you can restrict the mail posting and delivery.
da_DK: Det er bedre at oprette en abonnent mailingliste, så du kan begrænse mail afsendelse og levering.

en: It's strongly recommended to use IP address of backup MX server instead of domain name to avoid potential looping.
da_DK: Det anbefales kraftigt at bruge IP-adressen til backup MX-serveren i stedet for domænenavnet for at undgå potentiel looping.

en: Job Title
da_DK: Job Titel

en: Keep mailbox for %d days
da_DK: Bevar postkassen i %d dage

en: Keep mailbox for %d months
da_DK: Bevar postkassen i %d måneder

en: Keep mailbox for %d weeks
da_DK: Bevar postkassen i %d uger

en: Keep mailbox for %d years
da_DK: Bevar postkassen i %d år

en: Keep mailbox for 1 day
da_DK: Bevar postkasse i 1 dag

en: Keep mailbox for 1 month
da_DK: Bevar postkassen i 1 måned

en: Keep mailbox for 1 week
da_DK: Bevar postkassen i 1 uge

en: Keep mailbox for 1 year
da_DK: Bevar postkasse i 1 år

en: Keep mailbox forever
da_DK: Bevar postkasse evigt

en: Keyword
da_DK: Nøgleord

en: Kind
da_DK: Slags

en: Last Login
da_DK: Sidste login

en: Last Login:
da_DK: Sidste login:

en: Last Page
da_DK: Sidste Side

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Last verify status
da_DK: Sidste verificerede status

en: Last verify time
da_DK: Sidste verificerede tid

en: Latest version
da_DK: Nyeste version

en: Leave it empty to use <a href='%s'>domain setting</a>.
da_DK: Lad det være tomt for at bruge <a href='%s'>domæneindstilling</a>.

en: Leave it empty to use max value.
da_DK: Lad det være tomt for at bruge maksimal værdi.

en: Leave it empty to use server-wide default setting.
da_DK: Lad det være tomt for at bruge hele serverindstillingen.

en: License
da_DK: Licens

en: License Key
da_DK: Licensnøgle

en: License is active
da_DK: Licensen er aktiv

en: License owner(s)
da_DK: Licensejer(e)

en: License status
da_DK: Licens status

en: Lifetime license
da_DK: Livstidslicens

en: List all mail aliases.
da_DK: Liste over alle mail aliasser.

en: List all mail users.
da_DK: Liste over alle mail brugere.

en: List all mailing lists.
da_DK: Vis alle maillister.

en: Lists
da_DK: Lister

en: Logged in as %s
da_DK: Logget ind som %s

en: Login
da_DK: Log ind

en: Login Restrictions
da_DK: Begrænsninger for login

en: Login from your IP address is not allowed.
da_DK: Login fra din IP-adresse er ikke tilladt.

en: Login required
da_DK: Log ind er påkrævet

en: Login to manage your mail domains & accounts
da_DK: Log ind for at administrere dine maildomæner og konti

en: Logout
da_DK: Log af

en: Mail Address
da_DK: Mail Adresse

en: Mail Aliases
da_DK: Mail Aliasser

en: Mail Deliver Restriction
da_DK: Mail Leverings Begrænsning

en: Mail Delivery
da_DK: Mail Levering

en: Mail Users
da_DK: Mail Brugere

en: Mail alias created.
da_DK: Mail-alias er oprettet.

en: Mail deliver restriction will be migrated.
da_DK: Mail leveringsrestriktion vil blive migreret.

en: Mail delivery restriction will be set to allow email from any sender by default.
da_DK: E-mail leveringsrestriktion vil blive indstillet til at tillade e-mail fra en afsender som standard.

en: Mail logs of incoming and outgoing mails which older than %d days will be deleted from database permanently.
da_DK: E-mails med indgående og udgående mails, der er ældre end %d dage, slettes permanent fra databasen.

en: Mail posting
da_DK: Mail afsendelse

en: Mail sent to alias will be forwarded to members.
da_DK: Mail sendt til alias bliver videresendt til medlemmerne.

en: Mailbox
da_DK: Postkasse

en: Mailbox Quota
da_DK: Postkasse kvote

en: Maildir (One message per file). Recommended.
da_DK: Maildir (Én meddelelse pr. fil). Anbefalet.

en: Maildir is easy to migrate, backup and restore.
da_DK: Maildir er let at overføre, sikkerhedskopiere og gendanne.

en: Mailing List
da_DK: Mailliste

en: Mailing List (Subscribable)
da_DK: Mailliste (abonnérbar)

en: Mailing Lists
da_DK: Maillister

en: Mailing list created.
da_DK: Mailliste oprettet.

en: Mailing lists under domain: %s
da_DK: Maillister under domæne: %s

en: Mailing lists under domain: %s.
da_DK: Maillister under domæne: %s.

en: Mails Sent by Domain: %s
da_DK: Mails sendt af domæne: %s

en: Mails Sent by User: %s
da_DK: Mails sendt af bruger: %s

en: Mails sent from blacklisted senders will be quarantined by default.
da_DK: Mails sendt fra blacklistede afsendere vil som standard blive sat i karantæne.

en: Mails were deleted, and recipient domain(s) were blacklisted.
da_DK: Mails blev slettet og modtagerdomæne(r) blev blacklistet.

en: Mails were deleted, and recipient domain(s) were whitelisted.
da_DK: Mails blev slettet og modtagerdomæne(r) blev whitelistet.

en: Mails were deleted, and recipient(s) were blacklisted.
da_DK: Mails blev slettet og modtageren(e) blev blacklistet.

en: Mails were deleted, and recipient(s) were whitelisted.
da_DK: Mails blev slettet og modtageren(e) blev whitelistet.

en: Mails were deleted, and sender domain(s) were blacklisted.
da_DK: Mails blev slettet og afsender domæne(r) blev blacklistet.

en: Mails were deleted, and sender domain(s) were whitelisted.
da_DK: Mails blev slettet og afsender domæne(r) blev whitelistet.

en: Mails were deleted, and sender(s) were blacklisted.
da_DK: Mails blev slettet og afsender(e) blev blacklistet.

en: Mails were deleted, and sender(s) were whitelisted.
da_DK: Mails blev slettet og afsender(e) blev whitelistet.

en: Mails were deleted, recipient domain(s) and sub-domain(s) were blacklisted.
da_DK: Mails blev slettet modtagerdomæne(r) og underdomæne(r) blev blacklistet.

en: Mails were deleted, recipient domain(s) and sub-domain(s) were whitelisted.
da_DK: Mails blev slettet, modtagerdomæne(r) og underdomæne(r) blev whitelisted.

en: Mails were deleted, sender domain(s) and sub-domain(s) were blacklisted.
da_DK: Mails blev slettet og afsender domæne(r) og sub-domæne(r) blev blacklistet.

en: Mails were deleted, sender domain(s) and sub-domain(s) were whitelisted.
da_DK: Mails blev slettet og afsender domæne(r) og sub-domæne(r) whitelistet.

en: Mails were deleted.
da_DK: Mails blev slettet.

en: Mails were released, and sender domain(s) were whitelisted.
da_DK: Mails blev frigivet og afsender domæne(r) blev whitelistet.

en: Mails were released, and sender(s) were whitelisted.
da_DK: Mails blev frigivet og afsender(e) blev whitelistet.

en: Mails were released, sender domain(s) and sub-domains were whitelisted.
da_DK: Mails blev frigivet og afsenderdomæne(r) og sub-domæner blev whitelistet.

en: Mails were released.
da_DK: Mails blev frigivet.

en: Make sure disclaimer work as expected:
da_DK: Sørg for at ansvarsfraskrivelse fungerer som forventet:

en: Manage moderated or owned mailing lists
da_DK: Administrere modererede eller ejede adresselister

en: Manage per-user white/blacklists
da_DK: Administrer pr. bruger white/blacklists

en: Manage quarantined mails
da_DK: Administrer karantæne mails

en: Managed Domains
da_DK: Administrerede domæner

en: Managed mailing lists.
da_DK: Administrerede adresselister.

en: Mark as backup MX
da_DK: Markér som backup MX

en: Mark as domain admin
da_DK: Markér som domæne administrator

en: Mark as global admin
da_DK: Markér som global administrator

en: Mark mail as spam when score is >=
da_DK: Markér mail som spam, når score er >=

en: Mark this user as
da_DK: Markér denne bruger som

en: Max message size
da_DK: Maksimal meddelelsesstørrelse

en: Max quota of mail user
da_DK: Maks. kvote for e-mail bruger

en: Max size of single email
da_DK: Maksimal størrelse af enkelt e-mail

en: Max:
da_DK: Maks:

en: Maximum password length
da_DK: Maksimal adgangskode længde

en: Mdbox (Multiple messages per file)
da_DK: Mdbox (Flere meddelelser pr. Fil)

en: Mdbox has better performance, but corrupted/lost index files will cause data lose and can not be recovered.
da_DK: Mdbox har bedre ydelse, men beskadigede/mistede indeksfiler vil medføre tab af data og kan ikke gendannes.

en: Member assigned success.
da_DK: Medlem tilføjet.

en: Member of Mail Aliases
da_DK: Medlem af Mail Aliasser

en: Member of Mailing Lists
da_DK: Medlem af Mail Lister

en: Member of mailing lists:
da_DK: Medlem af mail lister

en: Member removed success.
da_DK: Medlem fjernet succes.

en: Members
da_DK: Medlemmer

en: Members and moderators
da_DK: Medlemmer og moderatorer

en: Members and moderators will be fully migrated.
da_DK: Medlemmer og moderatorer vil blive fuldt migreret.

en: Members has been added to mailing list.
da_DK: Medlemmerne er blevet tilføjet til mail listen.

en: Members will be fully migrated.
da_DK: Medlemmerne vil blive fuldt migreret.

en: Message
da_DK: Besked

en: Messages sent to mailing list will be delivered to its members.
da_DK: Meddelelser, der sendes til maillisten, leveres til medlemmerne.

en: Migrate Now
da_DK: Migrere nu

en: Migrate to subscribable mailing list
da_DK: Migrer til abonnérbar mail liste

en: Migrate to subscribable mailing list?
da_DK: Migrer til abonnérbar mailingliste?

en: Minimum password length
da_DK: Mindste adgangskode længde

en: Mobile
da_DK: Mobil

en: Moderate all posts (Moderators are required)
da_DK: Moderate af alle indlæg (Moderatorer er påkrævet)

en: Moderate subscriptions
da_DK: Moderate abonnementer

en: Moderators
da_DK: Moderatorer

en: Moderators assigned success.
da_DK: Moderatorer tilføjet.

en: Moderators removed success.
da_DK: Moderatorer fjernet.

en: Monitor incoming emails via BCC
da_DK: Overvåg indgående e-mails via BCC

en: Monitor outgoing emails via BCC
da_DK: Overvåg udgående e-mails via BCC

en: Multiple addresses are NOT supported.
da_DK: Flere adresser understøttes IKKE.

en: Must be %s - %s characters.
da_DK: Skal være %s - %s tegn.

en: Need a strong password?
da_DK: Har du brug for en stærk adgangskode?

en: Network
da_DK: Netværk

en: New Mail Delivered:
da_DK: Ny Mail Leveret:

en: New password
da_DK: Ny adgangskode

en: New password must NOT contain more than %s characters.
da_DK: Ny adgangskode må IKKE indeholde mere end %s tegn.

en: New password must contain at least %s characters.
da_DK: Ny adgangskode skal indeholde mindst %s tegn.

en: New passwords are not match.
da_DK: Nye adgangskoder matcher ikke.

en: New version is available.
da_DK: Ny version er tilgængelig.

en: New version of iRedAdmin-Pro, %s, is now available for upgrading. <a href='%s/system/license' class='button green'>Details</a>
da_DK: Ny version af iRedAdmin-Pro, %s, er nu tilgængelig til opgradering. <a href='%s/system/license' class='button green'>Detaljer</a>

en: News & Announcements
da_DK: Nyheder og meddelelser

en: Newsletter
da_DK: Nyhedsbrev

en: Next Page
da_DK: Næste side

en: No SMTP authentication activity.
da_DK: Ingen SMTP-godkendelsesaktivitet.

en: No account selected.
da_DK: Ingen konto valgt.

en: No admin log.
da_DK: Ingen admin log.

en: No banned IP address.
da_DK: Ingen forbudte IP-adresse.

en: No data available.
da_DK: Ingen tilgængelig data.

en: No digit number in password.
da_DK: Ingen ciffernummer i adgangskoden.

en: No domain under control.
da_DK: Intet domæne under kontrol.

en: No email
da_DK: Ingen e-mail

en: No free domain quota left.
da_DK: Ingen fri domæne kvote tilbage.

en: No incoming mails.
da_DK: Ingen indkommende mails.

en: No letter in password.
da_DK: Intet bogstaver i adgangskoden.

en: No mail admin assigned.
da_DK: Der er ikke tildelt nogen mailadministrator.

en: No mail admin available.
da_DK: Ingen mail admin tilgængelig.

en: No mail alias available.
da_DK: Intet mail-alias er tilgængeligt.

en: No mail domain available.
da_DK: Ingen mail domæne til rådighed.

en: No mail user available.
da_DK: Ingen mail bruger tilgængelig.

en: No mailing list available.
da_DK: Ingen mailingliste tilgængelig.

en: No matched SMTP sessions.
da_DK: Ingen matchede SMTP-sessioner.

en: No matched log lines.
da_DK: Ingen matchede loglinjer.

en: No members.
da_DK: Ingen medlemmer.

en: No moderator selected.
da_DK: Ingen moderator valgt.

en: No moderators.
da_DK: Ingen moderatorer.

en: No more than %d characters.
da_DK: Ikke mere end %d tegn.

en: No more than %s characters.
da_DK: Ikke mere end %s tegn.

en: No need to verify ownership for new domain
da_DK: Det er ikke nødvendigt at verificere ejerskab for nyt domæne

en: No outgoing mails.
da_DK: Ingen udgående mails.

en: No pending mail domain ownership verification.
da_DK: Ingen ventende mail domæneejerskabet verifikation.

en: No quarantined mails.
da_DK: Ingen mails i karantæne.

en: No special character in password.
da_DK: Intet særligt tegn i adgangskode.

en: No uppercase letter in password.
da_DK: Ingen store bogstaver i kodeord.

en: Normal admin cannot view and update disabled profiles in account profile page.
da_DK: Normal administrator kan ikke se og opdatere deaktiverede profiler på kontoprofilsiden.

en: Normal mail user cannot view and update disabled preferences.
da_DK: Normal mail bruger kan ikke se og opdatere deaktiverede præferencer.

en: Not a global admin.
da_DK: Ikke en global administrator.

en: Not allowed to create mail alias under this domain.
da_DK: Ikke tilladt at oprette mail-alias under dette domæne.

en: Not allowed to create mail user under this domain.
da_DK: Ikke tilladt at oprette e-mail bruger under dette domæne.

en: Not allowed to create mailing list under this domain.
da_DK: Det er ikke tilladt at oprette maillister under dette domæne.

en: Note: Global admin can manage all mail domains.
da_DK: Bemærk: Global admin kan styre alle mail domæner.

en: Notifications
da_DK: Notifikationer.

en: Notify owner(s) when someone subscribe to or unsubscribe from the mailing list
da_DK: Underret ejeren/ejerne, når nogen abonnerer på eller afmelder sig fra maillisten

en: Notify sender if email is under moderated
da_DK: Informer afsender, hvis e-mail er under modereret

en: Number of aliases
da_DK: Antal aliasser

en: Number of domains
da_DK: Antal domæner

en: Number of mailing lists
da_DK: Antal maillister

en: Number of max inbound emails
da_DK: Antal maks. indgående e-mails

en: Number of max mail aliases
da_DK: Antal maks. mail aliasser

en: Number of max mail users
da_DK: Antal maks. mail brugere

en: Number of max mailing lists
da_DK: Antal maks. maillister

en: Number of max outbound emails
da_DK: Antal maks. udgående e-mails

en: Number of users
da_DK: Antal brugere

en: Old password
da_DK: Gammel adgangskode

en: Old records will be cleaned up regularly.
da_DK: Gamle poster bliver regelmæssigt ryddet op.

en: One IP address or CIDR network per line.
da_DK: En IP-adresse eller CIDR-netværk pr. Linje.

en: One IP address or network per line. Invalid address or network will be discarded.
da_DK: Én IP-adresse eller et netværk pr. linje. Ugyldig adresse eller netværk vil blive kasseret.

en: One domain per line.
da_DK: Et domæne pr. linje.

en: One mail address per line. Invalid address will be discarded.
da_DK: Én postadresse pr. linje. Ugyldig adresse vil blive kasseret.

en: One record per line.
da_DK: En post pr. linje.

en: One sender per line.
da_DK: En afsender pr. linje.

en: Only letters (case sensitive) and digits are allowed, max 20 chars.
da_DK: Kun bogstaver (store og små bogstaver) og cifre er tilladt, maks. 20 tegn

en: Oops, confirm link expired. Please re-subscribe.
da_DK: Ups, bekræft linket udløbet. Prøv venligst at abonnere igen.

en: Oops, confirm link is invalid.
da_DK: Ups, bekræft linket er ugyldigt.

en: Oops, invalid action.
da_DK: Ups, ugyldig handling.

en: Oops, the newsletter you want to subscribe does not exist.
da_DK: Ups, det nyhedsbrev du vil abonnere på findes ikke.

en: Operation completed.
da_DK: Operation fuldført.

en: Or
da_DK: Eller

en: Or create other mail accounts:
da_DK: Eller opret andre mailkonti:

en: Outbound SMTP Sessions
da_DK: Udgående SMTP-sessioner

en: Owner will be set to postmaster@%s.
da_DK: Ejer vil blive indstillet til postmaster@%s.

en: Owners
da_DK: Ejere

en: Owners and Moderators
da_DK: Ejere og Moderatorer

en: PLEASE VERIFY OWNERSHIP
da_DK: VERIFIER VENLIGST EJENSKAB

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password is empty.
da_DK: Adgangskoden er tom.

en: Password is too long.
da_DK: Adgangskoden er for lang.

en: Password is too short.
da_DK: Adgangskoden er for kort.

en: Password last change:
da_DK: Seneste ændring af adgangskode:

en: Password must contain
da_DK: Adgangskoden skal indeholde

en: Password policies
da_DK: Politikker for adgangskoder

en: Path to mailbox
da_DK: Sti til postkasse

en: Pending
da_DK: Ventende

en: Pending Alias domains
da_DK: Afventer Alias-domæner

en: Per-domain throttling has higher priority than default throttling set in this page, per-user throttling has the highest priority.
da_DK: Begrænsning pr. domæne har højere prioritet end standard begrænsning, der er angivet på denne side. Begrænsning pr. bruger har højeste prioritet.

en: Per-user bcc settings has higher priority than per-domain bcc settings.
da_DK: Bcc-indstillinger pr. bruger har højere prioritet end pr. domæne bcc-indstillinger.

en: Per-user throttle setting has higher priority.
da_DK: Begrænsning pr. bruger har højere prioritet.

en: Per-user whitelists & blacklists has highest priority, then per-domain setting, then global setting.
da_DK: Whitelist og blacklist pr. bruger har højeste prioritet, derefter pr. domæneindstilling og til sidst global indstilling.

en: Period of time
da_DK: Tidsrum

en: Permission denied.
da_DK: Adgang nægtet.

en: Personal information
da_DK: Personlig information

en: Plain text only
da_DK: Kun almindelig tekst

en: Please choose managed domains below.
da_DK: Vælg venligst administrerede domæner nedenfor.

en: Please do not use non-ascii character in password.
da_DK: Brug venligst ikke-ascii-tegn i password.

en: Please either mark mail user as domain admin or create a separate admin account.
da_DK: Vær venlig enten at markere mail bruger som domæneadministrator eller oprette en separat administratorkonto.

en: Please select at least one account.
da_DK: Vælg mindst en konto.

en: Please select at least one domain.
da_DK: Vælg mindst et domæne.

en: Please verify mail domains listed below, to ensure that it is an valid domain and you have the required privileges in the domain to manage the email services. Mail services are disabled for pending domains, and will be enabled automatically after verified.
da_DK: Kontroller venligst postdomænerne, der er angivet nedenfor, for at sikre, at det er et gyldigt domæne, og du har de nødvendige privilegier på domænet til at administrere e-mail tjenesterne. E-mail-tjenester er deaktiveret for ventende domæner og vil blive aktiveret automatisk når de er verificeret.

en: Ports
da_DK: Porte

en: Postfix manual page
da_DK: Postfix manuel side

en: Preferences
da_DK: Indstillinger

en: Preferred language
da_DK: Foretrukne sprog

en: Prefix text [SPAM] to the subject of spam
da_DK: Prefix tekst [SPAM] til emnet for spam

en: Prefix text to mail subject
da_DK: Prefix tekst til mail emne

en: Previous Page
da_DK: Forrige side

en: Primary MX
da_DK: Primær MX

en: Privileges
da_DK: Privilegier

en: Product name
da_DK: Produkt navn

en: Profile has been updated.
da_DK: Profilen er blevet opdateret.

en: Profile of admin:
da_DK: Profil af admin:

en: Profile of alias:
da_DK: Profil af alias:

en: Profile of domain:
da_DK: Profil af domæne:

en: Profile of mailing list:
da_DK: Profil af mailliste:

en: Profile of user:
da_DK: Profil af bruger:

en: Profile updated failed.
da_DK: Profil opdatering mislykkedes.

en: Purchase a new license
da_DK: Køb en ny licens

en: Purchase date
da_DK: Købsdato

en: Quarantine bad-header email
da_DK: Sæt bad-header e-mail i karantæne

en: Quarantine email which contains banned file types
da_DK: Sæt e-mail som indeholder forbudte filtyper i karantæne

en: Quarantine spam
da_DK: Sæt span i karantæne

en: Quarantine virus
da_DK: Sæt virus i karantæne

en: Quarantined
da_DK: I karantæne

en: Quarantined Mails
da_DK: Mails i karantæne

en: Quarantined Mails of Domain: %s
da_DK: Mails i karantæne af domæne: %s

en: Quarantined Mails of User: %s
da_DK: Mails i karantæne af bruger: %s

en: Quarantined mails are not delivered to users' mailboxes yet, you can either delete them or release them. Mails will be delivered to user mailboxes after released.
da_DK: Karantæne mails leveres ikke til brugernes postkasser, men du kan enten slette dem eller frigive dem. Mails vil blive leveret til bruger postkasser efter frigivelse.

en: Quarantined mails older than %d days will be deleted from database permanently.
da_DK: E-mails, der er i karantæne, som er ældre end %d dage, slettes permanent fra databasen.

en: Quota
da_DK: Kvote

en: RESTful API is accessible only from specified IP addresses or networks
da_DK: RESTful API er kun tilgængelig fra angivne IP-adresser eller netværk

en: Received
da_DK: Modtaget

en: Received Mails
da_DK: Modtagne Mails

en: Received Mails of Domain: %s
da_DK: Modtagne mails af domæne: %s

en: Received Mails of User: %s
da_DK: Modtagne mails af bruger: %s

en: Received emails on backup MX will be relayed to primary MX server when its smtp service is back online.
da_DK: Modtagne e-mails på backup MX vil blive videresendt til primær MX-server, når dens smtp-tjeneste er tilbage online.

en: Recipient
da_DK: Modtager

en: Record comment can be added after a #
da_DK: Post kommentar kan tilføjes efter et #

en: Records were successfully added.
da_DK: Poster blev tilføjet.

en: Records were successfully updated.
da_DK: Poster blev opdateret.

en: Redirect user to subscription page
da_DK: Omdirigér bruger til abonnementsside

en: Refer to <a href="http://www.greylisting.org/" target="_blank" rel="noopener">greylisting.org</a> for technical details about greylisting.
da_DK: Se <a href="http://www.greylisting.org/" target="_blank" rel="noopener">greylisting.org</a> for tekniske detaljer om greylisting.

en: Rejected Messages
da_DK: Afviste meddelelser

en: Rejected SMTP Sessions
da_DK: Afviste SMTP-sessioner

en: Rejection Reason
da_DK: Årsag til afvisning

en: Relay emails to the server specified in A type DNS records of domain example.com through port 25
da_DK: Relay e-mails til serveren specificeret i A type DNS-registreringer for domæne example.com via port 25

en: Relay emails to the server specified in MX type DNS records of domain example.com through port 25
da_DK: Relay e-mails til serveren specificeret i MX type DNS-poster for domæne example.com via port 25

en: Relay emails to the specified IP address through port 25
da_DK: Relay e-mails til den angivne IP-adresse via port 25

en: Relay outgoing email to
da_DK: Relay udgående e-mail til

en: Relay received email to
da_DK: Relay modtagne e-mail til

en: Relay without verifying local recipients
da_DK: Relay uden at verificere lokale modtagere

en: Release Notes and Upgrade Tutorials
da_DK: Udgivelsesnotater og opgrader vejledninger

en: Release selected
da_DK: Frigiv valgte

en: Release selected, and whitelist entire sender domain(s)
da_DK: Frigiv valgte og whitelist hele senderens domæne(r)

en: Release selected, and whitelist sender domain(s) and all sub-domains
da_DK: Frigiv valgte og whitelist afsender domæne(r) og alle sub-domæner

en: Release selected, and whitelist sender(s)
da_DK: Frigiv valgte og whitelist afsender(ne)

en: Remove ALL members
da_DK: Fjern ALLE medlemmer

en: Remove from list
da_DK: Fjern fra listen

en: Remove log of inbound/outbound mails older than
da_DK: Fjern log over indgående/udgående mails, der er ældre end

en: Remove quarantined mails older than
da_DK: Fjern mails, der er i karantæne, som er ældre end

en: Remove selected members
da_DK: Fjern udvalgte medlemmer

en: Renew license
da_DK: Forny licens

en: Require at least one digit number
da_DK: Kræv mindst ét tal

en: Require at least one letter
da_DK: Kræv mindst ét bogstav

en: Require at least one special character
da_DK: Kræv mindst ét specialtegn

en: Require at least one uppercase letter
da_DK: Kræv mindst ét stort bogstav

en: Restrict to login from specified addresses
da_DK: Begræns til at logge ind fra bestemte adresser

en: Reverse DNS Name
da_DK: Reverse DNS Navn

en: Revoke admin privilege
da_DK: Tilbagekald admin privilegium

en: SMTP Action
da_DK: SMTP-handling

en: SMTP Sessions
da_DK: SMTP-sessioner

en: SOGo Groupware (Calendar, Contacts, Tasks, ActiveSync)
da_DK: SOGo Groupware (Kalender, Kontakter, Opgaver, ActiveSync)

en: Sample
da_DK: Eksempel

en: Sample Settings
da_DK: Eksempel indstillinger

en: Sample Settings of Primary MX
da_DK: Eksempel indstillinger af Primary MX

en: Save a copy in mailbox
da_DK: Gem en kopi i postkassen

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: Search
da_DK: Søg

en: Search activities
da_DK: Søg aktiviteter

en: Search keyword could not be empty.
da_DK: Søgeord kan ikke være tomt.

en: Search mail accounts
da_DK: Søg e-mail konti

en: Search results.
da_DK: Søgeresultater.

en: Seconds
da_DK: Sekunder

en: Security token did not match. Please refresh current page and re-perform form action.
da_DK: Sikkerhedsmærket matchede ikke. Opdater venligst den aktuelle side og udfør formularhandling igen.

en: Selected accounts were deleted.
da_DK: De valgte konti blev slettet.

en: Selected accounts were disabled.
da_DK: De valgte konti blev deaktiveret.

en: Selected accounts were enabled.
da_DK: De valgte konti blev aktiveret.

en: Selected accounts were marked as domain admin.
da_DK: De valgte konti blev markeret som domænenavn admin.

en: Selected accounts were marked as global admin.
da_DK: De valgte konti blev markeret som global administrator.

en: Selected accounts were unmarked as domain admin.
da_DK: De valgte konti var umarkeret som domænenavn admin.

en: Selected accounts were unmarked as global admin.
da_DK: De valgte konti blev umarkeret som global administrator.

en: Selected domains have been deleted.
da_DK: De valgte domæner er blevet slettet.

en: Selected domains were disabled.
da_DK: De valgte domæner blev deaktiveret.

en: Selected domains were enabled.
da_DK: De valgte domæner blev aktiveret.

en: Selected log records were deleted.
da_DK: De valgte log optegnelser blev slettet

en: Selected records were deleted.
da_DK: De valgte poster blev slettet

en: Self-service
da_DK: Selvbetjening

en: Send me an email with download link
da_DK: Send mig en e-mail med download link

en: Sender
da_DK: Afsender

en: Sender Addresses
da_DK: Afsender adresse

en: Sender Domain
da_DK: Afsender domæne

en: Sender address format
da_DK: Afsender adresse format

en: Sender domains listed below have not passed greylisting service yet.
da_DK: Afsender domæner, der er angivet nedenfor, har ikke bestået greylisting-tjenesten endnu.

en: Sending mails via SMTP
da_DK: Sender mails via SMTP

en: Sending mails via SMTP over TLS/SSL
da_DK: Sender mails via SMTP over TLS/SSL

en: Sent
da_DK: Sendt

en: Sent Mails
da_DK: Sendte Mails

en: Server will NOT apply greylisting on IP addresses or networks specified in the SPF and MX DNS records of listed mail domains.
da_DK: Serveren vil IKKE anvende greylisting på IP-adresser eller netværk, der er angivet i SPF og MX DNS registreringen af de angivne maildomæner.

en: Server-side size limit exceeded. Please increase "sizelimit" in your LDAP server.
da_DK: Størrelsesgrænse for server-side overskredet. Forhøj venligst "sizelimit"på din LDAP-server.

en: Session expired, please re-login.
da_DK: Sessionen er udløbet. Vær venlig at logge ind igen.

en: Set mail forwarding
da_DK: Indstil mail videresendelse

en: Set to 0 for unlimited.
da_DK: Indstil til 0 for ubegrænset.

en: Set value to -1 means not allowed to create this kind of account.
da_DK: Indstil værdi til -1 betyder, at det ikke er tilladt at oprette denne type konto.

en: Set value to 0 for unlimited.
da_DK: Indstil værdi til 0 for ubegrænset.

en: Set value to 0 or leave it empty for unlimited.
da_DK: Indstil værdi til 0 eller lad den være tom for ubegrænset.

en: Setting
da_DK: Indstilling

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Show in Global Address Book
da_DK: Vis i Global Adressebog

en: Single IP Address
da_DK: Enkelt IP-adresse

en: Single user
da_DK: Enkeltbruger

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Some addresses have been discarded because they have been used: %s.
da_DK: Nogle adresser er blevet kasseret, fordi de er blevet brugt: %s.

en: Spam Policy
da_DK: Spam politik

en: Spam checking
da_DK: Kontrol af spam

en: Standalone admin account cannot be an user of local domain.
da_DK: Uafhængig admin konto kan ikke være en bruger af lokale domæne.

en: Statistics of latest 24 hours
da_DK: Statistik for de seneste 24 timer

en: Store password in plain text
da_DK: Gem adgangskode i almindelig tekst

en: Stored
da_DK: Gemt

en: Stored emails
da_DK: Gemte e-mails

en: Subject
da_DK: Emne

en: Submit
da_DK: Send

en: Submited domain name is incorrect.
da_DK: Indsendt domænenavn er forkert.

en: Subscribe
da_DK: Abonnér

en: Subscribe to newsletter
da_DK: Abonnér på nyhedsbrev

en: Subscription Moderators
da_DK: Abonnement Moderatorer

en: Subscription and unsubscription will be disabled by default, feel free to enable them after migration.
da_DK: Abonnement og abonnement vil blive deaktiveret som standard. Du er velkommen til at aktivere dem efter migrering.

en: Subscription control
da_DK: Abonnementskontrol

en: Successfully migrated.
da_DK: Migreret succesfuldt.

en: Successfully unsubscribed.
da_DK: Afmeldt succesfuldt.

en: System Settings
da_DK: Systemindstillinger

en: Telephone Number
da_DK: Telefon nummer

en: Text to introduce this newsletter on subscription page
da_DK: Tekst til at introducere dette nyhedsbrev på abonnementssiden

en: Thank you for subscribing.
da_DK: Tak for din tilmelding.

en: These addresses will be assigned to newly created mail user as per-user bcc address.
da_DK: Disse adresser vil blive tildelt til nyoprettede e-mail-brugere som pr. bruger bcc-adresse.

en: This domain is a backup MX, can not set custom relay.
da_DK: Dette domæne er en backup MX, kan ikke indstille brugerdefineret relay.

en: This feature requires iRedAPD plugin 'wblist_rdns', please make sure it's enabled in file /opt/iredapd/settings.py.
da_DK: Denne funktion kræver iRedAPD plugin 'wblist_rdns'. Vær sikker på at den er aktiveret i filen /opt/iredapd/settings.py.

en: This is a mail alias.
da_DK: Dette er et mail-alias.

en: This is a mailing list.
da_DK: Dette er en mailliste.

en: This is default throttling applied to all individual accounts.
da_DK: Dette er standard hastighedsregulering anvendt på alle individuelle konti.

en: This throttle setting will be applied to all individual accounts under domain %s.
da_DK: Denne hastighedsregulering vil blive anvendt på alle individuelle konti under domæne %s.

en: Throttle
da_DK: Hastighedsreguler

en: Throttle inbound mails
da_DK: Hastighedsreguler indgående mails

en: Throttle outbound mails
da_DK: Hastighedsreguler udgående mails

en: Throttling
da_DK: Hastighedsregulering

en: Time
da_DK: Tid

en: Time zone
da_DK: Tidszone

en: To add new members, please enable mailing list account first.
da_DK: For at tilføje nye medlemmer skal du først aktivere maillistekonto.

en: To verify domain ownership, please choose one of methods listed below:
da_DK: For at bekræfte domæneejerskab skal du vælge en af nedenstående metoder:

en: Top Recipients
da_DK: Top modtagere

en: Top Senders
da_DK: Top afsendere

en: Tracking Data
da_DK: Sporingsdata

en: Unban IP address
da_DK: Unban IP-adresse

en: Unbanning IP address may take up to one minute, please be patient.
da_DK: Unbanning IP-adresse kan tage op til et minut. Vær tålmodig.

en: Unlimited
da_DK: Ubegrænset

en: Unmark as domain admin
da_DK: Fjern markering som domæne admin

en: Unmark as global admin
da_DK: Fjern markering som global admin

en: Unrestricted
da_DK: Ubegrænset

en: Unsubscribe
da_DK: Opsig abonnement

en: Unsubscribe from newsletter
da_DK: Afmeld nyhedsbrev

en: Update existing mail users
da_DK: Opdater eksisterende mailbrugere

en: Update whitelists and blacklists
da_DK: Opdater whitelists og blacklists

en: Uptime
da_DK: Driftstid

en: Use this password
da_DK: Brug denne adgangskode

en: Used
da_DK: Brugt

en: User
da_DK: Bruger

en: User created.
da_DK: Bruger oprettet.

en: User login (self-service)
da_DK: Bruger login (selvbetjening)

en: User with wildcard
da_DK: Bruger med wildcard

en: User/Employee ID
da_DK: Bruger/medarbejder-id

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username must be an valid email address.
da_DK: Brugernavn skal være en gyldig email adresse.

en: Username or password is incorrect.
da_DK: Brugernavn eller adgangskode er forkert.

en: Users
da_DK: Brugere

en: Users under domain: %s
da_DK: Brugere under domæne: %s

en: Users under same domain
da_DK: Brugere under samme domæne

en: Users under same domain and its sub-domains
da_DK: Brugere under samme domæne og dets underdomæner

en: Valid record formats
da_DK: Gyldige post formater

en: Verify Now
da_DK: Verificer nu

en: Verify code
da_DK: Verificer kode

en: View members
da_DK: Vis medlemmer

en: View or hide mail body and headers
da_DK: Vis eller skjul mail body and headers

en: View received mails and white/blacklist senders
da_DK: Vis modtagne mails og white/blacklist afsendere

en: Virus checking
da_DK: Virus kontrol

en: Visit URLs below with a web browser should display verify code as page content:
da_DK: Besøg web-adresserne nedenfor med en webbrowser for at se bekræftelseskoden som sideindhold:

en: Waiting for domain ownership verification
da_DK: Venter på domæne ejerskabsverifikation

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: We need to confirm your email address. To complete the subscription process, please click the link in the email we just sent you.
da_DK: Vi skal bekræfte din e-mailadresse. For at afslutte abonnementsprocessen, skal du klikke på linket i den e-mail, vi netop har sendt dig.

en: We need to confirm your email address. To complete the unsubscription process, please click the link in the email we just sent you.
da_DK: Vi er nødt til at bekræfte din e-mailadresse. For at fuldende afmelding processen, skal du klikke på linket i den e-mail vi har lige sendt dig.

en: When smtp service on primary MX mail server is down, emails sent to this domain will be delivered to backup MX server.
da_DK: Når smtp service på primær MX mail server er nede, vil e-mails sendt til dette domæne blive leveret til backup MX server.

en: Whitelist has higher priority than blacklist.
da_DK: Whitelist har højere prioritet end sortliste.

en: Whitelisted
da_DK: Whitelistet

en: Whitelisted recipients
da_DK: Whitelistede modtagere

en: Whitelisted senders
da_DK: Whitelistede afsendere

en: Whitelists and Blacklists based on reverse DNS name of sender server IP address
da_DK: Whitelists og Blacklists baseret på reverse DNS navn af afsenderens server IP adresse

en: Whitelists and Blacklists based on sender addresses
da_DK: Whitelists og Blacklists baseret på afsenderadresser

en: Who can send email to this list
da_DK: Hvem kan sende e-mail til denne liste

en: You are not allowed to update global domain admin's profile.
da_DK: Du har ikke lov til at opdatere den globale domæneadministrators profil.

en: You are running version %s
da_DK: Du kører version %s

en: You can NOT create more users under domain %s.
da_DK: Du kan IKKE oprette flere brugere under domæne %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail alias(es) under domain %s.
da_DK: Du kan oprette <strong>%d</strong> flere mail-alias(er) under domæne %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail domains (Existing: %d, Max: %d)
da_DK: Du kan oprette <strong>%d</strong> flere mail domæner (Eksisterende: %d, Max: %d)

en: You can create <strong>%d</strong> more mail user(s) under domain %s.
da_DK: Du kan oprette <strong>%d</strong> flere mail brugere under domæne %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mailing list(s) under domain %s.
da_DK: Du kan oprette <strong>%d</ strong> flere maillister under domæne %s.

en: You can embed a mailing list signup form (HTML code below) on any page of your website. Feel free to customize the form to add your brand name, logo image, or combine it with special offers to attract new subscribers and boost engagement.
da_DK: Du kan indlejre en mailliste tilmeldingsformular (HTML kode nedenfor) på en hvilken som helst side på din hjemmeside. Du er velkommen til at tilpasse formularen for at tilføje dit varemærke, logo billede eller kombinere det med særlige tilbud for at tiltrække nye abonnenter og øge engagementet.

en: You can enable self-service (per-domain setting) to allow users to manage their own preferences and more.
da_DK: Du kan aktivere selvbetjening (per domæneindstilling), så brugerne kan administrere deres egne præferencer og mere.

en: You can set per-domain and per-user throttling in account profile page.
da_DK: Du kan indstille pr. domæne og pr. bruger hastighedsregulering på konto profil siden.

en: You can set per-domain throttling in domain profile page.
da_DK: Du kan indstille pr. domæne hastighedsregulering på domæne profilsiden.

en: You can set per-user throttling in account profile page.
da_DK: Du kan indstille pr. bruger hastighedsregulering på konto profil siden.

en: You can't create mail aliases under domain %s.
da_DK: Du kan ikke oprette mail-aliasser under domæne %s.

en: You can't create mailing lists under domain %s.
da_DK: Du kan ikke oprette adresselister under domænet %s.

en: You can't create more mail aliases under domain %s.
da_DK: Du kan ikke oprette flere mail-aliasser under domæne %s.

en: You can't create more mailing lists under domain %s.
da_DK: Du kan ikke oprette flere maillister under domænet %s.

en: Your license is invalid. Please contact support@iredmail.org to fix it.
da_DK: Din licens er ugyldig. Kontakt venligst support@iredmail.org for at rette op på det.

en: Your search returned no hits.
da_DK: Din søgning gav ingen hits.

en: default transport
da_DK: standard transport

en: discard received email
da_DK: kassér modtaget e-mail

en: forward emails to host example.com through port 25. The [] form is required when you specify an IP address instead of a hostname, or disable MX DNS lookup.
da_DK: videresend e-mails til vært example.com via port 25. [] -formularen er påkrævet, når du angiver en IP-adresse i stedet for et værtsnavn eller deaktiver MX DNS-opslag.

en: or longer than
da_DK: eller længere end

en: relay emails to the servers specified in A DNS records of domain example.com through port 25
da_DK: relay e-mails til de servere, der er angivet i A DNS poster for domæne example.com via port 25

en: relay emails to the servers specified in MX DNS records of domain example.com through port 25
da_DK: relay e-mails til serverne specificeret i MX DNS-poster af domæne example.com via port 25

en: without verifying local recipients
da_DK: uden at verificere lokale modtagere
