iRedAdmin-Pro - en to fr_FR translation catalogue (409 entries)

en: %d admin(s) found.
fr_FR: %d liste(s) de diffusion trouvée(s).

en: %d domain(s) found.
fr_FR: %d liste(s) de diffusion trouvée(s).

en: %d mail alias(es) found.
fr_FR: %d alias de courriel(s) trouvé(e).

en: %d user(s) found.
fr_FR: %d utilisateur(s) trouvé(s).

en: %s account(s) exist.
fr_FR: %s compte(s) existant.

en: %s days, %s hours, %s minutes.
fr_FR: %s jours, %s heures, %s minutes.

en: 1 Day
fr_FR: 1 Jour

en: 1 Hour
fr_FR: 1 Heure

en: About greylisting
fr_FR: La liste grise (Greylisting)

en: About mail logs
fr_FR: A propos des évennements de courriel

en: About quarantined mails
fr_FR: Pas de courriels en quarantaine

en: Account activities
fr_FR: Les activités du compte

en: Account already exists, please choose another one.
fr_FR: Le compte existe déjà, merci de choisir un autre nom d'utilisateur.

en: Account does not exist.
fr_FR: Le compte n'existe pas.

en: Account is disabled.
fr_FR: Compte désactivé.

en: Account is domain admin
fr_FR: Compte désactivé.

en: Account is global admin
fr_FR: Le compte est un administrateur global.

en: Account status
fr_FR: État du compte

en: Account type
fr_FR: Type de compte

en: Activate account
fr_FR: Compte actif

en: Active
fr_FR: Actif

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add account
fr_FR: Ajouter un compte

en: Add admin
fr_FR: Ajouter un administrateur

en: Add domain
fr_FR: Ajouter un domaine

en: Add mail alias
fr_FR: Créer un alias de messagerie

en: Add mail alias under domain
fr_FR: Ajouter un alias de messagerie courriel pour le domaine : %s

en: Add mail user
fr_FR: Ajouter une liste de diffusion

en: Add mail user under domain
fr_FR: Ajouter un utilisateur au domaine : %s.

en: Add mailing list
fr_FR: Ajouter une liste de diffusion

en: Add new members
fr_FR: Ajouter de nouveaux membres

en: Add new moderators
fr_FR: Ajouter des nouveaux modérateurs

en: Add one
fr_FR: Ajouter un

en: Add one more?
fr_FR: ajouter un de plus?

en: Add whitelist and blacklist
fr_FR: Ajouter à la liste blanche

en: Address format
fr_FR: Adresse de l'expéditeur

en: Admin
fr_FR: Administrateur

en: Admin Log
fr_FR: Log Administrateurs

en: Admin created.
fr_FR: Compte administrateur créé.

en: Admin login
fr_FR: Authentification de l'administrateur

en: Admins
fr_FR: Administrateurs

en: Admins under domain: %s
fr_FR: Utilisateurs du domaine : %s

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Alias domains
fr_FR: Alias de Domaine

en: Aliases
fr_FR: Alias

en: Aliases under domain: %s.
fr_FR: Alias pour le domaine : %s.

en: All accounts
fr_FR: Tous les comptes

en: All admins
fr_FR: Tous les administrateurs

en: All domains
fr_FR: Tous les domaines

en: All domains under your control.
fr_FR: Tous les domaines sous votre contrôle.

en: All sub-domains
fr_FR: Tous les sous-domaines

en: Allocated
fr_FR: Alloué

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: At least %s characters.
fr_FR: Au moins %s caractères.

en: Attachments
fr_FR: Fichiers attachés

en: Available quota:
fr_FR: Limite quota disponible :

en: BCC incoming emails to other address
fr_FR: Courriels BCC entrants à une autre adresse

en: BCC outgoing emails to other address
fr_FR: Courriels BCC sortants à une autre adresse

en: Bad Header
fr_FR: En-têtes de mail

en: Banned
fr_FR: Interdit

en: Blacklisted recipients
fr_FR: Blaclists

en: Blacklisted senders
fr_FR: Blaclists

en: Catch-all
fr_FR: Fourre-tout

en: Catch-all Addresses
fr_FR: Adresse fourre-tout

en: Catch-all address may receive many spam emails.
fr_FR: L'adresse fourre-tout peut recevoir beaucoup de pourriels.

en: Change email address
fr_FR: L'adresse de courriel invalide.

en: Change email address to
fr_FR: Une adresse de courriel par ligne.

en: Change password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: Choose Action
fr_FR: Choisir une action

en: Choose activity type
fr_FR: Choisissez le type d'activité

en: Company/Organization Name
fr_FR: Compagnie / Organisation

en: Confirm new password
fr_FR: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Contact webmaster
fr_FR: Contacter le webmaster

en: Content of disclaimer will be appended to outgoing emails.
fr_FR: Le contenu du renonciation sera ajouté aux courriels sortants.

en: Cumulative size of all inbound emails
fr_FR: La taille du Quota de tous les courriels sortants

en: Cumulative size of all outbound emails
fr_FR: La taille du Quota de tous les courriels sortants

en: Current password is incorrect.
fr_FR: Le mot de passe actuel est incorrect.

en: Custom:
fr_FR: Personnalisé :

en: Customize mail filter rule
fr_FR: Personnaliser les règles de filtrage des courriels

en: Customize mail filter rule over TLS/SSL
fr_FR: Personnaliser les règles de filtrage des courriels sur TLS/SSL

en: DISABLED
fr_FR: Inactif

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Default language for new user
fr_FR: Quota par défaut pour un nouvel utilisateur

en: Default quota of new user
fr_FR: Quota par défaut pour un nouvel utilisateur

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete account
fr_FR: Supprimer ce compte

en: Delete all in database
fr_FR: Tout effacer dans la base de données

en: Delete selected
fr_FR: Supprimer la sélection

en: Directory of mailbox storage
fr_FR: Dossier de stockage de boites aux lettres

en: Disable
fr_FR: Inactif

en: Disable account
fr_FR: Désactiver le compte

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Disabled accounts
fr_FR: Désactiver le compte

en: Disabled domain profiles
fr_FR: Editer le profil du domaine

en: Disabled domains
fr_FR: Editer le profil du domaine

en: Disclaimer
fr_FR: Message d'avertissement

en: Display Name
fr_FR: Nom Affiché

en: Domain
fr_FR: Domaine

en: Domain Admins
fr_FR: Administrateurs du Domaine

en: Domain Name
fr_FR: Nom de Domaine

en: Domain activities
fr_FR: Activités du domaine

en: Domain admin
fr_FR: Administrateurs du Domaine

en: Domain already exists. Please check both primary or alias domains.
fr_FR: Le domaine existe déjà.  Veuillez vérifier à la fois les domaines principaux ou alias"
    "Le compte existe déjà. Merci vérifier à la fois le domaine principal ou "
    "l'alias.

en: Domain and its sub-domains
fr_FR: Domaine et ses sous-domaines

en: Domain created.
fr_FR: Domaine créé

en: Domain name is empty.
fr_FR: Le nom de domaine est vide.

en: Domain name or mail address
fr_FR: Nom de domaine ou adresse du courriel

en: Domain name or username is missed.
fr_FR: Le nom de domaine ou d'utilisateur est manquant.

en: Domain quota size
fr_FR: Taille du quota pour le domaine

en: Domain quota size exceeded. Please contact your administrator or service provider to increase it.
fr_FR: La taille du quota du domaine est dépassé. Veuillez contacter votre administrateur ou fournisseur de service pour l'augmenter.

en: Domains
fr_FR: Domaines

en: Domains and Accounts
fr_FR: Domaines et comptes

en: Dump disclaimer automatically
fr_FR: Ajouter la renonciation automatiquement

en: Edit account profile
fr_FR: Editer le profil du compte

en: Edit domain profile
fr_FR: Editer le profil du domaine

en: Edit quota setting
fr_FR: Editer le paramètre de quota

en: Email address of alias account must end with domain name(s): %s.
fr_FR: L'Adresse de courriel pour le compte d'alias doit se terminer avec le nom de domaine : %s.

en: Email address or domain names
fr_FR: Une adresse de courriel par ligne.

en: Email address was changed.
fr_FR: Une adresse de courriel par ligne.

en: Email addresses of alias accounts
fr_FR: Les adresses de courriel pour les comptes d'alias

en: Emails
fr_FR: Courriels

en: Emails delivered to non-exist mail accounts will be forwarded to catch-all address(es).
fr_FR: Les courriels délivrés vers des comptes inexistants seront stockés dans l'adresse(s) fourre-tout.

en: Emails sent to <em><strong>user@[ALIAS_DOMAIN]</strong></em> will be delivered to <em><strong>user@%s</strong></em>.
fr_FR: Les courriels adressés à <em><strong>user@[ALIAS_DOMAIN]</strong></em> seront délivrés à <em><strong>user@%s</strong></em>.

en: Empty address is not allowed.
fr_FR: Une adresse vide n'est pas autorisée.

en: Empty password is not allowed.
fr_FR: Mot de passe vide n'est pas autorisé.

en: Enable
fr_FR: Actif

en: Enable alias account
fr_FR: Activer l'alias de compte

en: Enable bad-header checking
fr_FR: Activer le contrôle des expéditeurs

en: Enable domain alias
fr_FR: Activer l'aliasing de domaine

en: Enable mail forwarding
fr_FR: Activer le transfert de mail

en: Enable this account
fr_FR: Activer ce compte

en: Enable this domain
fr_FR: Activer ce domaine

en: Enable virus checking
fr_FR: Activer ce compte

en: Enabled Services
fr_FR: Services activés

en: Entire domain
fr_FR: Domaine complet

en: Error while checking new version of iRedAdmin-Pro:
fr_FR: Erreur lors de la vérification de la nouvelle version :

en: Error while getting license info:
fr_FR: Erreur lors de la vérification de la nouvelle version : %s

en: Error:
fr_FR: Erreur :

en: Events
fr_FR: Evénements

en: Everyone can send mail to this address
fr_FR: Tout le monde peut envoyer des messages à cette adresse

en: Exceeded domain account limit. Please contact your administrator or service provider to increase it.
fr_FR: Le taille de quota du domaine est dépassée. Veuillez contacter votre administrateur ou votre founisseur de service pour l'augmenter.

en: Expire date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: External Members
fr_FR: Membres externes

en: External moderators
fr_FR: Modérateurs extérieurs

en: Fetching mails via IMAP
fr_FR: Récupérer les courriels via IMAP

en: Fetching mails via IMAP over TLS/SSL
fr_FR: Récupérer les courriels via IMAPS sur TLS/SSL

en: Fetching mails via POP3
fr_FR: Récupérer les courriels via POP3.

en: Fetching mails via POP3 over TLS/SSL
fr_FR: Récupérer les courriels via POP3S sur TLS/SSL

en: Filter:
fr_FR: Filtre :

en: First Page
fr_FR: Première page

en: First name
fr_FR: Première page

en: For Inbound Mails
fr_FR: Activer le greylisting pour ce domaine

en: For Outbound Mails
fr_FR: Activer le greylisting pour ce domaine

en: For advanced settings and further information please see
fr_FR: Pour les paramétrages avancés et information complémentaire veuilez voir

en: Forward mails to address
fr_FR: Transférer les courriels à l'adresse

en: Forwarding
fr_FR: Transfert de Messages

en: Full name
fr_FR: Nom complet

en: General
fr_FR: Général

en: Global Admin
fr_FR: Administrateur Global

en: Global Spam Policy
fr_FR: Administrateur Global

en: Global admin
fr_FR: Administrateur Global

en: Grant admin
fr_FR: Administrateurs du Domaine

en: Greylisting
fr_FR: La liste grise (Greylisting)

en: Hostname
fr_FR: Nom d'hôte

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: Increase it now?
fr_FR: L'augmenter maintenant?

en: Internal Members
fr_FR: Membres internes

en: Internal Moderators
fr_FR: Modérateurs internes

en: Invalid account.
fr_FR: Action invalide.

en: Invalid action.
fr_FR: Action invalide.

en: Invalid domain name or mail address.
fr_FR: Domaine ou adresse de courriel invalide.

en: Invalid domain name.
fr_FR: Nom de domaine invalide.

en: Invalid mail address.
fr_FR: L'adresse de courriel invalide.

en: Invalid product id.
fr_FR: Clef invalide du produit.

en: Invalid request data.
fr_FR: Requête invalide.

en: Is a global admin.
fr_FR: Est administrateur global.

en: Job Title
fr_FR: Titre

en: Keyword
fr_FR: Mot clé

en: Kind
fr_FR: Type

en: Last Page
fr_FR: Dernière page

en: Last name
fr_FR: Nom d'hôte

en: Latest version
fr_FR: Dernière version

en: Leave it empty to use <a href='%s'>domain setting</a>.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser <a href='%s'>les paramètres du domaine</a>.

en: Leave it empty to use server-wide default setting.
fr_FR: Laisser le vide pour utiliser les paramètres par défaut du serveur.

en: License
fr_FR: Licence

en: License is active
fr_FR: La licence est active

en: License status
fr_FR: État de la licence

en: Lifetime license
fr_FR: Une licence à vie

en: List all mail aliases.
fr_FR: Lister tous les alias courriels.

en: List all mail users.
fr_FR: Lister tous les comptes de messagerie.

en: Lists
fr_FR: Listes de diffusion

en: Logged in as %s
fr_FR: Connecté en tant que %s

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login required
fr_FR: Authentification requise

en: Login to manage your mail domains & accounts
fr_FR: Connectez-vous pour gérer vos domaines et comptes pour les courriels

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Mail Address
fr_FR: Adresse de messagerie

en: Mail Aliases
fr_FR: Alias des courriels

en: Mail Body
fr_FR: Corps du courriel

en: Mail Deliver Restriction
fr_FR: Restriction pour la distribution des courriels

en: Mail Headers
fr_FR: En-têtes de mail

en: Mail Users
fr_FR: Utilisateurs de messagerie

en: Mail alias created.
fr_FR: L'alias du courriel est créé

en: Mail sent to alias will be forwarded to members.
fr_FR: Un courriel envoyé à un alias sera transféré aux membres.

en: Mailbox Quota
fr_FR: Quota de boite aux lettres

en: Mails Sent by Domain: %s
fr_FR: Courriels envoyés par le domaine : %s

en: Mails Sent by User: %s
fr_FR: Courriels envoyés par l'utilisateur : %s

en: Mails were deleted.
fr_FR: Les courriels ont été supprimés.

en: Mails were released.
fr_FR: Les courriels ont été délivrés.

en: Make sure disclaimer work as expected:
fr_FR: Assurez-vous que la renonciation fonctionne comme prévu :

en: Manage per-user white/blacklists
fr_FR: White/Blacklist

en: Manage quarantined mails
fr_FR: Pas de courriels en quarantaine

en: Managed Domains
fr_FR: Domaines gérés

en: Mark as backup MX
fr_FR: Marquer comme sauvegarde MX

en: Mark as domain admin
fr_FR: Marquer comme administrateur du domaine

en: Mark as global admin
fr_FR: Marquer comme administrateur global

en: Mark this user as
fr_FR: Marque cet utilisateur comme

en: Max quota of mail user
fr_FR: Quota par défaut pour un nouvel utilisateur

en: Max size of single email
fr_FR: La taille maximale d'un couriel sortant

en: Maximum password length
fr_FR: Longueur maximal du mot de passe

en: Member assigned success.
fr_FR: Membre affecté avec succès.

en: Member of Mail Aliases
fr_FR: Membre des alias du courriel

en: Member removed success.
fr_FR: Membre supprimé avec succès.

en: Members
fr_FR: Membres

en: Minimum password length
fr_FR: Longueur minimal du mot de passe

en: Moderators
fr_FR: Modérateurs

en: Moderators assigned success.
fr_FR: Modérateurs assignés avec succès.

en: Moderators removed success.
fr_FR: Modérateurs supprimés avec succès.

en: Monitor incoming emails via BCC
fr_FR: Surveiller les courriels entrants via BCC

en: Monitor outgoing emails via BCC
fr_FR: Surveiller les courriels sortants via BCC

en: Multiple addresses are NOT supported.
fr_FR: Les adresses multiples NE sont PAS supportées.

en: Network
fr_FR: Réseau

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New password must NOT contain more than %s characters.
fr_FR: Le nouveau mot de passe ne doit pas contenir plus de %s caractères.

en: New password must contain at least %s characters.
fr_FR: Le nouveau mot de passe doit contenir au moins %s caractères.

en: New passwords are not match.
fr_FR: Les nouveaux mot de passe ne correspondent pas.

en: New version is available.
fr_FR: Une nouvelle version est disponible

en: New version of iRedAdmin-Pro, %s, is now available for upgrading. <a href='%s/system/license' class='button green'>Details</a>
fr_FR: Une nouvelle version d'iRedAdmin-Pro, %s est désormais disponible pour être mise à jour.  <a "
    "href='%s/system/license' class='button green'>Détails</a>

en: News & Announcements
fr_FR: Nouvelles & annonces

en: Next Page
fr_FR: Page suivante

en: No account selected.
fr_FR: Pas de compte sélectionné.

en: No admin log.
fr_FR: Pas d'évennement de l'administrateur

en: No domain under control.
fr_FR: Aucun domaine est contrôlé.

en: No free domain quota left.
fr_FR: Pas de quota du domaine disponible

en: No incoming mails.
fr_FR: Pas de courriels entrants.

en: No mail admin available.
fr_FR: Pas de courriel d'administrateur disponible.

en: No mail alias available.
fr_FR: Pas d'alias de courriel disponible.

en: No mail domain available.
fr_FR: Pas de courriel du domaine disponible.

en: No mail user available.
fr_FR: Pas de courriel d'utilisateur disponible.

en: No members.
fr_FR: Voir des membres

en: No moderator selected.
fr_FR: Aucun modérateur sélectionné.

en: No moderators.
fr_FR: Modérateurs

en: No more than %s characters.
fr_FR: Pas plus de %s caractères.

en: No outgoing mails.
fr_FR: Pas de courriels sortants.

en: No quarantined mails.
fr_FR: Pas de courriels en quarantaine

en: Not a global admin.
fr_FR: Pas un administrateur global.

en: Not allowed to create mail alias under this domain.
fr_FR: Vous ne pouvez créer d'alias de courriel pour ce domaine %s.

en: Not allowed to create mail user under this domain.
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer de compte courriel pour ce domaine %s.

en: Number of aliases
fr_FR: Nombre d'alias

en: Number of domains
fr_FR: Nombre de domaines

en: Number of max inbound emails
fr_FR: Nombre maximum de courriels entrants

en: Number of max mail aliases
fr_FR: Nombre maximum d'alias

en: Number of max mail users
fr_FR: Nombre maximum d'utilisateurs de messagerie

en: Number of max outbound emails
fr_FR: Nombre maximum de courriels sortants

en: Number of users
fr_FR: Nombre maximum d'utilisateurs

en: Old password
fr_FR: Ancien mot de passe

en: One IP address or CIDR network per line.
fr_FR: Une adresse de courriel par ligne.

en: One domain per line.
fr_FR: Un enregistrement par ligne.

en: One record per line.
fr_FR: Un enregistrement par ligne.

en: One sender per line.
fr_FR: Un enregistrement par ligne.

en: Operation completed.
fr_FR: Opération terminée.

en: Or create other mail accounts:
fr_FR: Ou créer d'autres comptes de messageries :

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password is empty.
fr_FR: Le mot de passe est vide.

en: Password is too long.
fr_FR: Le mot de passe est trop long.

en: Password is too short.
fr_FR: Le mot de passe est trop court.

en: Password must contain
fr_FR: Le nouveau mot de passe doit contenir au moins %s caractères.

en: Path to mailbox
fr_FR: Chemin vers la boite aux lettres

en: Per-user bcc settings has higher priority than per-domain bcc settings.
fr_FR: La limite d'expédition par utilisateur a une priorité supérieure.

en: Per-user throttle setting has higher priority.
fr_FR: La limite d'expédition par utilisateur a une priorité supérieure.

en: Per-user whitelists & blacklists has highest priority, then per-domain setting, then global setting.
fr_FR: La limite d'expédition par utilisateur a une priorité supérieure.

en: Permission denied.
fr_FR: Permission non-authorisée.

en: Personal information
fr_FR: Informations du Système

en: Plain text only
fr_FR: Texte en brut uniquement.

en: Please either mark mail user as domain admin or create a separate admin account.
fr_FR: Veuillez marquer l'utilisateur de messagerie soit comme l'administrateur du domaine ou soit de créer un compte administrateur séparé

en: Please select at least one account.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un compte.

en: Please select at least one domain.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un compte.

en: Postfix manual page
fr_FR: La page manuelle de Postfix

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Preferred language
fr_FR: Langue préférée

en: Previous Page
fr_FR: Page précédente

en: Product name
fr_FR: Nom du produit

en: Profile of admin:
fr_FR: Profil de l'administrateur.

en: Profile of alias:
fr_FR: Profil de l'alias :

en: Profile of domain:
fr_FR: Profil du domaine :

en: Profile of user:
fr_FR: Profil de l'utilisateur :

en: Profile updated failed.
fr_FR: La mise à jour du profil a échouée.

en: Purchase a new license
fr_FR: Renouveler la licence

en: Purchase date
fr_FR: Date d'acquisition

en: Quarantine bad-header email
fr_FR: Pas de courriels en quarantaine

en: Quarantine spam
fr_FR: Quarantaine

en: Quarantine virus
fr_FR: Les courriels en quarantaine

en: Quarantined
fr_FR: Quarantaine

en: Quarantined Mails
fr_FR: Les courriels en quarantaine

en: Quarantined Mails of Domain: %s
fr_FR: Les courriels du domaine: %s en quarantaine

en: Quarantined Mails of User: %s
fr_FR: Les courriels de l'utilisateur: %s en quarantaine

en: Quarantined mails are not delivered to users' mailboxes yet, you can either delete them or release them. Mails will be delivered to user mailboxes after released.
fr_FR: Les courriel en quarantaine ne sont pas encore délivrés aux utilisateurs, vous pouvez soit les supprimer ou bien les libérer. Les mails seront délivrés aux boîtes aux lettres des utilisateurs après avoir été libérés

en: Received
fr_FR: Reçus

en: Received Mails
fr_FR: Courriel reçus

en: Received Mails of Domain: %s
fr_FR: Courriels reçus par le domaine : %s

en: Received Mails of User: %s
fr_FR: Courriels reçus par l'utilisateur : %s

en: Recipient
fr_FR: Destinataire

en: Relay
fr_FR: Relais

en: Release Notes and Upgrade Tutorials
fr_FR: Mettre à jours tutoriels

en: Release selected
fr_FR: Dernière version sélectionnée

en: Remove from list
fr_FR: Supprimer de la liste de diffusion

en: Renew license
fr_FR: Renouveler la licence

en: Revoke admin privilege
fr_FR: Profil de l'administrateur.

en: Sample
fr_FR: Exemple

en: Save a copy in mailbox
fr_FR: Sauvegarder une copie dans la boïte aux lettres

en: Save changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search activities
fr_FR: Recherche d'activités

en: Search keyword could not be empty.
fr_FR: La recherche de mot clé ne doit pas être vide.

en: Search mail accounts
fr_FR: Chercher des comptes de messagerie :

en: Search results.
fr_FR: Résultats de recherche

en: Seconds
fr_FR: Secondes

en: Security token did not match. Please refresh current page and re-perform form action.
fr_FR: Le jeton de sécurité ne correspond pas.  Veuillez rafraîchir la page actuelle et ré-exécuter l'action du formulaire.

en: Selected accounts were deleted.
fr_FR: Les comptes sélectionnés ont été supprimés.

en: Selected accounts were disabled.
fr_FR: Les comptes sélectionnés ont été désactivés.

en: Selected accounts were enabled.
fr_FR: Les comptes sélectionnés ont été activés.

en: Selected accounts were marked as domain admin.
fr_FR: Les comptes sélectionnés ont été marqués comme l'administrateur du domaine.

en: Selected accounts were marked as global admin.
fr_FR: Les comptes sélectionnés ont été marqués comme l'administrateur global.

en: Selected accounts were unmarked as domain admin.
fr_FR: Les comptes sélectionnés ne sont plus marqués comme l'administrateur du domaine.

en: Selected accounts were unmarked as global admin.
fr_FR: Les comptes sélectionnés ne sont plus marqués comme l'administrateur global.

en: Selected domains were disabled.
fr_FR: Les domaines sélectionnés ont été désactivés.

en: Selected domains were enabled.
fr_FR: Les domaines sélectionnés ont été activés.

en: Selected log records were deleted.
fr_FR: Les registres d'évennements sélectionnés ont été supprimés.

en: Selected records were deleted.
fr_FR: Les enregistrements sélectionnés ont été supprimés.

en: Self-service
fr_FR: Service de messagerie

en: Send me an email with download link
fr_FR: Envoyez moi un courriel avec le lien de téléchargement

en: Sender
fr_FR: Expéditeur

en: Sender address format
fr_FR: Adresse de l'expéditeur

en: Sending mails via SMTP
fr_FR: Envoi des courriels via SMTP

en: Sending mails via SMTP over TLS/SSL
fr_FR: Envoi des courriels via SMTP sur TLS/SSL

en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: Sent Mails
fr_FR: Courriels envoyés

en: Server Load
fr_FR: La charge du serveur

en: Server-side size limit exceeded. Please increase "sizelimit" in your LDAP server.
fr_FR: La limite serveur a été atteinte. Merci d'augmenter "sizelimit" dans l'annuaire LDAP.

en: Session expired, please re-login.
fr_FR: La session a été expiré, merci de vous identifier à nouveau.

en: Set mail forwarding
fr_FR: Activer le transfert de mail

en: Set to 0 for unlimited.
fr_FR: Définir la valeur 0 pour illimité.

en: Set value to -1 means not allowed to create this kind of account.
fr_FR: Définir la valeur -1 signifie de ne pas autoriser la création ce type de compte.

en: Set value to 0 for unlimited.
fr_FR: Définir la valeur à 0 pour illimité.

en: Set value to 0 or leave it empty for unlimited.
fr_FR: Mettre la valeur à 0 ou laisser vide pour illimité.

en: Show in Global Address Book
fr_FR: Afficher l'adresse de messagerie dans le carnet d'adresses global LDAP

en: Single IP Address
fr_FR: Adresse IP unique

en: Single user
fr_FR: Utilisateur unique

en: Size
fr_FR: Taille

en: Spam
fr_FR: Pourriel

en: Statistics of latest 24 hours
fr_FR: Statistiques des 24 dernières heures

en: Store password in plain text
fr_FR: Garder le mot de passe en texte brute

en: Stored
fr_FR: Stocké

en: Stored emails
fr_FR: Courriels stockés

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Submited domain name is incorrect.
fr_FR: Le nom de domaine soumis est incorrect.

en: System
fr_FR: Système

en: System Information
fr_FR: Informations du Système

en: Telephone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: This is a mail alias.
fr_FR: Lister tous les alias courriels.

en: This is a mailing list.
fr_FR: Lister toutes les listes de diffusion.

en: Throttle
fr_FR: Limites

en: Throttling
fr_FR: Limites

en: Time
fr_FR: Temps

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Unmark as domain admin
fr_FR: Ne pas marquer comme administrateur du domaine.

en: Unmark as global admin
fr_FR: Ne pas marquer comme administrateur global

en: Unrestricted
fr_FR: Sans restriction

en: Update whitelists and blacklists
fr_FR: Ajouter à la liste blanche

en: Uptime
fr_FR: Disponibilité

en: Used
fr_FR: Utilisé

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User created.
fr_FR: Utilisateur créé

en: User/Employee ID
fr_FR: L'ID de l'utilisateur/employé

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username must be an valid email address.
fr_FR: Le nom d'utilisateur doit être une adresse de courriel valide.

en: Username or password is incorrect.
fr_FR: Le nom d'utilisateur ou le mot de passe est incorrect

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Users under domain: %s
fr_FR: Utilisateurs du domaine : %s

en: Valid record formats
fr_FR: Format d'enregistrement

en: View members
fr_FR: Voir des membres

en: Warning
fr_FR: Attention

en: White/Blacklists
fr_FR: White/Blacklist

en: Whitelist has higher priority than blacklist.
fr_FR: Whitelist a une priorité plus élevée que blacklist.

en: Whitelisted recipients
fr_FR: Whitelists

en: Whitelisted senders
fr_FR: Whitelists

en: Whitelists & Blacklists
fr_FR: Ajouter à la liste blanche

en: Who can send email to this list
fr_FR: Qui peuvent envoyer des courriels à cette liste

en: You are running version %s
fr_FR: Vous tournez la version %s

en: You can NOT create more users under domain %s.
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer plus de compte pour le domaine %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail alias(es) under domain %s.
fr_FR: Vous pouvez créer <strong>%d</strong> alias de courriel supplémentaires dans le domaine %s.

en: You can create <strong>%d</strong> more mail user(s) under domain %s.
fr_FR: Vous pouvez créer <strong>%d</strong> comptes de messagerie supplémentaires pour le domaine %s.

en: You can't create mail aliases under domain %s.
fr_FR: Vous ne pouvez créer plus d'alias de couriel dans le domaine %s.

en: You can't create more mail aliases under domain %s.
fr_FR: Vous ne pouvez créer plus d'alias courriel dans le domaine %s.

en: Your search returned no hits.
fr_FR: Votre recherche ne retourne aucun résultat.

en: default transport
fr_FR: Le transport par défaut

en: forward emails to host example.com through port 25. The [] form is required when you specify an IP address instead of a hostname, or disable MX DNS lookup.
fr_FR: transfert des courriels vers l'hôte example.com par le port 25.  La forme [] estnécessaire quand vous spécifiez une adresse IP au lieu du nom de l'hôte, ou désactiverla recherche MX du DNS.
